ACB: Η Μανρέσα σόκαρε τη Μάλαγα

2015-03-08T21:57:16+00:00 2015-03-08T22:10:19+00:00.

08/Mar/15 21:57

Ήταν μια πολύ συναρπαστική αγώνιστική στη Liga ACB. Πολύ δράμα και αγώνες που κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με μεγαλύτερη έκπληξη τη νίκη της ουραγού Μανρέσα (80-76) επί της πρωτοπόρου Μάλαγα

Της Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Ήταν μια πολύ συναρπαστική αγώνιστική στη Liga ACB. Πολύ δράμα και αγώνες που κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στην Μανρέσα, όπου η τοπική ομάδα, που πριν απ’ τον αγώνα, ήταν στον πάτο της βαθμολογίας, νίκησε (80-76) την πρωτοπόρο Μάλαγα με πανδαισία τριπόντων (14/30).

Μία βόλη του Σέρχιο Ροντρίγκεζ 2,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε τη διαφορά, δίνοντας στη Ρεάλ μια σπουδαία νίκη (81-80) στην Μπανταλόνα κόντρα στην Γιουβεντούτ. Πλέον με αυτή την επιτυχία οι Μαδριλένοι έχουν ρεκόρ 19-4 και μοιράζονται την κορυφή με τη Μάλαγα.

Η Μπαρτσελόνα (16-7)  ήταν το άλλο “θύμα” της 23ης αγωνιστικής. Οι Μπλαουγκράνα ήταν κάκιστοι στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Γκραν Κανάρια Αρίνα. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και επιμέρους σκορ 23-13 έφτασαν στην τελική νίκη (76-70) που τους φέρνει πιο κοντά στα πλέι οφ.

Παράταση χρειάστηκε στην αναμέτρηση Χιπουσκόα-Ομπραντόιρο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά 97-94 χάρη στον φοβερό Γκριμάου (21π.). Ρεκόρ καριέρας για τον Αλμπέρτο Κορμπάτσο (32π., 8 τρίποντα) που όμως δεν ήταν αρκετός.