Η Παρτιζάν “υπέταξε” τον Ερυθρό Αστέρα στο ντέρμπι της ABA

2017-02-05T21:28:09+00:00 2017-02-05T21:37:06+00:00.

Stelios Toromanidis

05/Feb/17 21:28

Με εκπληκτική τέταρτη περίοδο, η Παρτιζάν ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη στο ντέρμπι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Αν και οι πρωταθλητές της ABA προηγούνταν με 72-67 στο 30′, η Παρτιζάν πραγματοποίησε την ανατροπή με 19-9 επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο και νίκησε με 86-81 τον Αστέρα.

Κορυφαίος των νικητών ήτσαν ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ουίλιαμ Χάτσερ που πέτυχε 20 πόντους και μοίρασε 5 ασσίστ, την ώρα που ο Στέφαν Μπίρτσεβιτς πρόσθεσε 16 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Από πλευράς ητημένων, ποι οποίοι γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, ο Μίτοβιτς πέτυχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, όμως δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να φύγει νικήτρια από τον αγώνα.

Παρόλα αυτά, ο Ερυθρός Αστέρας γνώρισε μόλις την πρώτη ήττα του και βρίσκεται με διαφορά ασφαλείας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 20-1 ρεκόρ, μπροστά από την Παρτιζάν που μετρά 16 επικρατήσεις.