“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα τίτλου

2017-04-10T21:13:45+00:00 2017-04-10T21:16:28+00:00.

10/Apr/17 21:13

Μόλις για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Ερυθρός Αστέρας στον πρώτο τελικό της Αδριατικής Λίγκας αφού στη συνέχεια κυριάρχησε πλήρως απέναντι στην Τσεντεβίτα και επικράτησε με 81-66.

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό τους από τα playoffs της Ευρωλίγκας οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν πολύ νωθρά τον αγώνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-27.

Η συνέχεια ωστόσο άνηκε στον Ερυθρό Αστέρα που βελτίωσε την εικόνα του και προηγήθηκε με 35-34 στο ημίχρονο. Η Τσεντεβίτα δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στο δεύτερο ημίχρονο με την εις βάρος της διαφορά να αυξάνεται συνεχώς.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς είδε τους Τζένκινς (20π, 5ασ), Ουόλτερς (14π, 6ασ), Κούζμιτς (14π, 5ρ), Μπιέλιτσα (13π) και Γκούντουριτς (10π) να ολοκληρώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων και πλέον η ομάδα του βρίσκεται δύο νίκες μακριά από την κατάκτηση του τίτλου.

Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ξεχώρισαν οι Μίρο Μπίλαν (12π, 5ρ, 5ασ) και Μάρκο Τόμας (14π, 5ρ, 2ασ) χωρίς ωστόσο να πάρουν τις ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες τους.