Παραλίγο σοκ στη Μαδρίτη από την εκπληκτική Μούρθια του Φώτη

2016-05-27T23:21:20+00:00 2016-05-28T00:34:27+00:00.

27/May/16 23:21

Η Ρεάλ νίκησε με κόπο και ιδρώτα 107-103 την ομάδα του Κατσικάρη, στον απίθανο μεταξύ τους πρώτο προημιτελικό.

Η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη ήταν άκρως ανταγωνιστική και απειλητική στη Μαδρίτη στο πρώτο ματς της ιστορίας της στα πλέι οφς, καθώς απάντησε ως το τέλος στην επιθετική «θύελλα» της Ρεάλ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Η τελευταία επικράτησε πολύ δύσκολα και αγχωτικά με 107–103 και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους προημιτελική σειρά!

Η «σταχτοπούτα» των ισπανικών πλέι οφς προηγήθηκε με 28-21 στο 10’ και ήταν ισόπαλη με τη γηπεδούχο Ρεάλ στο ημίχρονο (49-49) με 15 πόντους του Κάρολ και 12 του Σέρχιο που είχε και έξι ασίστ. Από τη Μούρθια ο Αντέλο πέτυχε 13 σε αυτό το διάστημα και ο Καμπάτσο είχε 7+5 πόντους και ασίστ.

Στάθηκε όμως δύσκολο να μείνει τόσο κοντά στο σκορ η Μούρθια σε διάρκεια, ειδικά όταν μπήκε στην εξίσωση και ο Γιούλ που στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε τους 20 πόντους, βάζοντας τη Ρεάλ καθαρά στην κεφαλή του σκορ με 79-70.

Από εκεί και πέρα φάνηκε πως δεν υπήρχε επιστροφή για τους φιλοξενούμενους, που μείωσαν σε 79-72 στο 31’. Ωστόσο διαψεύστηκαν άπαντες. Παρότι η Ρεάλ έκανε το 92-77 στο 35’, η Μούρθια βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μπόρεσε να ξαναμπεί στο κόλπο μειώνοντας σε 94-88 με τον Αντέλο να φτάνει τους 20 πόντους, δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Οι άστοχες βολές του Αγιόν και ένα ακόμα καλάθι του Αντέλο, έφεραν το ματς σε απόσταση ενός σουτ (100-97), μισό λεπτό πριν το τέλος. Ο Κάρολ έβαλε μία βολή και ο Αντέλο έκανε το 101-100. Οκτώ δεύτερα πριν το τέλος ο εκπληκτικός Καμπάτσο έβαλε τη μία βολή (105-103), ο Ματσιούλις πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και με δύο εύστοχες βολές, κλείδωσε τη νίκη για τη Ρεάλ σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι (107-103)

Από τη Ρεάλ ο Γιούλ είχε 26 πόντους, ο Ροντρίγκεθ 22 με 10 ασίστ κι ο Κάρολ 20, ενώ από την απίθανη Μούρθια ο Αντέλο έβαλε 27 με 5/6 τρίποντα, ενώ ο Καμπάτσο (πρώην Ρεάλ) είχε 25 με 9 ασίστ.