Σώθηκε στο τέλος η Βαλένθια!

2016-05-27T23:33:53+00:00 2016-05-27T23:33:53+00:00.

27/May/16 23:33

Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 79-75, αφού ο κορυφαίος της Μάλαγα, Νέντοβιτς στάθηκε μοιραίος στις κρίσιμες επιθέσεις.

Η Βαλένθια κράτησε το πλεονέκτημα έδρας από τη Μάλαγα που ως και το 39’ φαινόταν πως μπορούσε να κάνει το «μπρέικ» και την έκπληξη. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 79-75 χάρη κυρίως σε ένα τρίποντο του κορυφαίου τους σκόρερ, Τζον Σούρνα (16π.) που έκανε το 77-75 στο 39’ και την αστοχία του πρώτου παίκτη του γηπέδου, Νέντοβιτς (22π.).

Ο γκαρντ της Μάλαγα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει μισό λεπτό πριν το τέλος, αλλά το δίποντο του (4/9) δεν βρήκε στόχο. Η Βαλένθια εξασφάλισε το ριμπάουντ και με καλάθι του Τζάστιν Χάμιλτον εξασφάλισε το +4 και τη νίκη, καθώς το τρίποντο του Νέντοβιτς δεν θα άλλαζε τίποτα ακόμα κι αν έμπαινε.

Η Μάλαγα προηγήθηκε με 25-21 στο 10’, ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 37-35, αλλά η Βαλένθια προσπέρασε στην καλή της τρίτη περίοδο, όταν εξασφάλισε το προβάδισμα με 56-49! Δεν μπόρεσε όμως να διευρύνει το προβάδισμα της, βάζοντας τη Μάλαγα ξανά στο παιχνίδι. Προηγήθηκε με 75-74 με τρίποντο του Νέντοβιτς, αλλά αυτός ήταν ο μοιραίος της παίκτης στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό.

Για τη Βαλένθια εκτός του Σούρνα, είχαν από 13 πόντους ο Ράφα Μαρτίνεθ κι ο Σαν Εμετέριο, ενώ εκτός του Νέντοβιτς, διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Μάρκοβιτς με 13π.