Ισοφάρισε, αλλά με… απώλεια η Μπάρτσα! (videos)

2017-05-25T21:51:58+00:00 2017-05-25T23:58:27+00:00.

25/May/17 21:51

Η Μπαρτσελόνα νίκησε και ισοφάρισε με επιβλητικό τρόπο τη σειρά με την Βαλένθια (91-79), ωστόσο ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε να αποχωρεί τραυματίας ο Μούσα Ντιανέ.

Οι Καταλανοί είχαν μια πεντάδα παικτών με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Ρένφρο (16π.), ενώ ο Βεζένκοφ ήταν επίσης εξαιρετικός, με 13π. και 5ριμπ. (12π είχε ο Ερικσον και 10 Τόμιτς Κλαβέρ), φτάνοντας στην ισοφάριση στην προημιτελική σειρά των ισπανικών πλέι οφ.

Από την πλευρά του ο Περπέρογλου τελείωσε την αναμέτρηση με 7π. και 4ασ., ωστόσο στην τέταρτη περίοδο τραυματίστηκε ο Ντιανέ, μην αφήνοντας τον Μπαρτζώκα να… ησυχάσει.

Από πλευράς Βαλένθια ο Σάστρε ήταν κορυφαίος (17π.), με Βίβες (14π.) και Μαρτίνεθ (13π.) να ακολουθούν, αλλά να μην αποτρέπουν τη νίκη της Μπαρτσελόνα και το 1-1, που στέλνει τη σειρά σε τρίτο αγώνα-τελικό, το Σάββατο (27/5) στη Βαλένθια.

Δείτε σε βίντεο τον Ντιανέ να αποχωρεί τραυματίας, αλλά και ένα εντυπωσιακό καλάθι του Βεζένκοφ:

Εξίσου εύκολα σαν τους Καταλανούς, η Γκραν Κανάρια ισοφάρισε σε 1-1 τη δική της σειρά της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ του ισπανικού πρωταθλήματος χάρη σε 94-79 σε βάρος της Μπασκόνια. Εξάλλου δημιούργησε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και τη διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.