Supercopa: “Έπνιξε” την Ρεάλ και πάει τελικό η Γκραν Κανάρια! (photo)

2017-09-22T23:47:32+00:00 2017-09-22T23:47:32+00:00.

22/Sep/17 23:47

Η Γκραν Κανάρια ήταν εξαιρετική στην άμυνα και νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 73-64 και θα αγωνιστεί στον τελικό του Σαββάτου κόντρα στην Βαλένθια για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην Ισπανίας.

Οι γηπεδούχοι και περυσινοί κάτοχοι του τροπαίου από την αρχή του ματς έδειξαν ότι ήθελαν πολύ την νίκη απέναντι σε μία Ρεάλ η οποία δεν είχε λύσεις στην επίθεση πέρα του Αγιόν. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 37-28 υπέρ των Νησιωτών.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 10 πόντους (51-39) με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να έχει μέχρι την τρίτη περίοδο πολλούς παίκτες σε κακό βράδυ και μόνο 5 παίκτες στον πίνακα των σκόρερ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπορεί ως μεγάλη ομάδα η Ρεάλ να αντέδρασε, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό αφού η άμυνα και η ψυχραιμία της Γκραν Κανάρια, έκαναν την διαφορά και της έδωσαν την νίκη με 73-64.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Πάσενικς με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Φίσερ με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μπάεθ με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τους Μαδριλένους ο μόνος που προσπάθησε ήταν ο Αγιόν με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-28, 51-39, 73-64