Έχασε ξανά η Μπασκόνια, τα… πήρε ο Πριχιόνι (vids)

2017-10-15T14:33:12+00:00 2017-10-15T15:00:32+00:00.

Giannis Askounis

15/Oct/17 14:33

Τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς της ACB γνώρισε η Μπασκόνια χάνοντας με 80-75 στην έδρα της Φουενλαμπράδα. Σπουδαία νίκη για την Ανδόρα του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς.

Οι Βάσκοι, στο πρώτο παιχνίδι τους μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, βρέθηκαν πίσω με διαφορά 18 πόντων και στο -17 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά διεκδίκησαν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Μεσολάβησε και αποβολή του φανερά εκνευρισμένου Πάμπλο Πριχιόνι λόγω διαμαρτυριών στους διαιτητές.

Εν τέλει, η ομάδα του Νέστορ Γκαρσία με τη νεότερη απρόσμενη νίκη της έκανε το “4X4” στο ξεκίνημα της σεζόν! Μοιραία, δεν αποδείχθηκαν αρκετοί οι 20 πόντοι και τα 8 ριμπάουντ του Τόκο Σενγκέλια. Με τη σειρά του, ο Μαρσελίνιο Χουέρτας έγινε ο 13ος παίκτης με 1.500 ασίστ στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Από την πλευρά του, ο 27χρονος Γιάνκοβιτς πέτυχε τρεις πόντους (0/2 δ., 0/1 τρ., 3/6 β., 3 ρ., 2 ασ., 18:47) στην πρώτη φετινή νίκη της Ανδόρας, που κατέβαλε τη μαχητική Γκραν Κανάρια με 78-76. Ξεχώρισε ο Γιάκα Μπλάζιτς με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Σε άλλο μεσημεριανό ματς της 4ης αγωνιστικής, ο πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού, Γιάνις Μπλουμς, γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της Μπιλμπάο, στην οποία έπαιξε από το 2008 έως το 2012. Στο ίδιο το παιχνίδι πέτυχε 13 πόντους και η νυν ομάδα του βρέθηκε μπροστά με 72-62, αλλά οι Βάσκοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με σερί 15-0 και πήραν τη νίκη με 77-72!

Στο -14 κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε η Τενερίφη, εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League, αλλά δραπέτευσε από την έδρα της Μπανταλόνα με νίκη 76-73. Κορυφαίος για τους “νησιώτες” ο Ματέους Πονίτκα με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, δύο ασίστ, οκτώ κερδισμένα φάουλ και 34 ράνκινγκ.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε επίσης η Μούρθια με 69-67 σε βάρος της νεοφώτιστης Χιπουσκόα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο πρώτο 20άλεπτο, αλλά δεν μπόρεσαν να συμπληρώσουν σερί τριών θετικών αποτελεσμάτων στην ACB.