Ρεάλ: “Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο την “ελληνική” Τενερίφη και πήγε τελικό! (videos)

2018-02-17T20:40:34+00:00 2018-02-17T20:44:12+00:00.

17/Feb/18 20:40

Η Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη αντιστάθηκε σθεναρά για ένα ημίχρονο, ωστόσο η Ρεάλ κυριάρχησε στο δεύτερο 20λεπτο (59-77) και προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey.

Η κάτοχος του τίτλου θα είναι εκ νέου στον τελικό, ώστε να υπερασπιστεί την κούπα! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο νίκησε στον πρώτο ημιτελικό του Final-8 του Copa del Rey που διεξάγεται στην “Γκραν Κανάρια Αρένα” την Τενερίφη και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 28ο κύπελλο της ιστορίας της!

Η Τενερίφη των Κατσικάρη και Βασιλειάδη, που είχε υποτάξει στον προημιτελικό την πρωταθλήτρια Βαλένθια, για ένα ημίχρονο έκανε τη ζωή… δύσκολη στη Ρεάλ, ωστόσο μετά το υπέρ της 38-37 στην ανάπαυλα, δεν μπόρεσε να έχει ανάλογη συνέχεια, με τους Μαδριλένους να παίρνουν το εισιτήριο για τον 47ο τελικό της στον θεσμό!

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, ποιος άλλος από τον Λούκα Ντόντσιτς (17π., 6ριμπ., 5ασ.), με Ρούντι και Τόμπκινς να έχουν 13π. έκαστος και τον Κάρολ 12.

Οσο για την Τενερίφη, ο Βάθκεθ είχε 16π., και ο Τόμπεϊ 14π., ενώ ο Βασιλειάδης δεν μπόρεσε να σκοράρει, με 0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 21′ συμμετοχής.

Πλέον η Ρεάλ περιμένει στον τελικό το νικητή του έτερου ημιτελικού, ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Γκραν Κανάρια (17/2, 22:30).