Σε δύσκολη θέση χωρίς Ζήση η Μπάμπεργκ

2017-05-06T17:13:46+00:00 2017-05-06T17:25:25+00:00.

Giannis Askounis

06/May/17 17:13

Με ήττα ξεκίνησε τα πλέι οφ του γερμανικού πρωταθλήματος η Μπάμπεργκ, που έχασε με 93-92 από τη Βόννη και έμεινε πίσω με 1-0 στη σειρά.

Δεν έπαιξε ο τραυματισμένος Νίκος Ζήσης, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν το αδιαφιλονίκητο φαβορί της αναμέτρησης. Ξέφυγαν προσωρινά με διαφορά εννέα πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά δεν μπόρεσαν να εξοντώσουν τη Βόννη, που παρουσιάστηκε εξαιρετικά διαβασμένη. Στα τελευταία λεπτά αποδείχθηκαν και ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι, που αντιμετώπισαν με επιτυχία τα τεχνάσματα του Αντρέα Τρινκιέρι και εξασφάλισαν το θετικό αποτέλεσμα.

Πλέον, η Μπάμπεργκ καλείται να επανακτήσει το πλεονέκτημα έδρας, ώστε να προκριθεί στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της BBL. Σημειώνουμε πως οι προημιτελικές σειρές κρίνονται στις τρεις νίκες. Στην προκειμένη ξεχώρισε ο Νικολό Μέλι με είκοσι έναν πόντους και δέκα ριμπάουντ. Για τους νικητές, ο Τζος Μέιο έφτασε στους είκοσι πέντε πόντους, ενώ μοίρασε και εννέα ασίστ.