Πανελλήνιο Εφήβων: Τα αποτελέσματα της 3ης ημέρας

2017-04-29T21:21:41+00:00 2017-04-30T00:16:22+00:00.

29/Apr/17 21:21

Κέρδισε τον Ολυμπιακό και πάει για Πρωτάθλημα ο Δούκας!

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Η ομάδα των γνωστών Εκπαιδευτηρίων πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 70-58 και παρέμεινε η μόνη αήττητη στην διοργάνωση, η οποία φιλοξενείται στην Κατερίνη.

Σημαντκή επικράτηση πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι της τρίτης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, νικώντας του Προμηθέα Πατρών με 72-62. Την πρώτη του νίκη πραγματοποίησε ο οικοδεσπότης Πιερικός Αρχέλαος, καθώς επιβλήθηκε του Εργοτέλη με 56-68.

Ο Προμηθέας με σερί 6-0 έκανε το 10-4 υπέρ του στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, απάντησε με δικό του σερί, μειώνοντας σε 12-10. Λίγο αργότερα ο Καραγιώργου ήταν αυτός που με βολή έβαλε μπροστά (14-15, 9′) για πρώτη φορά τους Θεσσαλονικείς. Με κάρφωμα και φάουλ του Καμπουρίδη η απόσταση άρχισε να διευρύνεται (16-22, 13′). Η διαφορά ασφαλείας του ΠΑΟΚ διατηρήθηκε ως το ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες της Πάτρας κατάφεραν να επανακτήσουν το προβάδισμα (38-35) με ένα επιμέρους σερί 11-2 στην αρχή της τρίτης περιόδου.  Η απόσταση έφτασε ως και το +8 (45-38, 26′), όμως, ένα μικρό black-out κόστισε στους Πατρινούς, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 49-47. Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου ο Καμπουρίδης με έξι προσωπικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα ξανά στον ΠΑΟΚ (49-53), ενώ ο Γιανναράς έφτασε την διαφορά στους έξι. Με νέο κάρφωμα του Καμπουρίδη και lay-up του Γιανναρά, ο “Δικέφαλος” του Βορρά άνοιξε την ψαλίδα (53-63). Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να αντισταθούν και έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να προηγηθεί ακόμη και με 11-4. Ο Πιερικός, όμως, δεν απομακρύνθηκε περισσότερο. Αρχικά κατάφερε να μειώσει και ύστερα από goal-foul του Τσιρογιάννη να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (16-17). Πολύ χαμηλά ήταν τα ποσοστά ευστοχίας και για τις δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται περισσότερο, φτάνοντας στο 20-27 (17′). Η κατάσταση άλλαξε για την ομάδα της Κατερίνης στα τελευταία λεπτά του πρώτο ημιχρόνου, καθώς πέτυχε 11 σερί πόντους και έφυγε για τα αποδυτήρια με 29-35. Στην επιστροφή, ο Πιερικός αύξησε κατά διαστήματα την απόσταση, όμως, με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι Κρητικοί πλησίασαν απειλητικά (45-49, 32′). Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους. Ο Τσιρογιάννης με τρίποντο έδωσε εκ νέου… αέρα δέκα πόντων (49-59, 37′), με την νίκη να κρίνεται ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο υπέρ της ομάδας της Πιερίας.

Τόσο ο Δούκας, όσο και ο Ολυμπιακός ξεκίνησαν μουδιασμένα τον αγώνα. Ο Γερονίκος άνοιξε το σκορ με μία βολή και στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Γερονίκος και Τζάιδας έκαναν το +4 για πρώτη φορά υπέρ του Ολυμπιακού στη λήξη της πρώτης περιόδου (12-16). Τα Εκπαιδευτήρια με τους Δραγάτη και Δούβλη επέστρεψαν στην πρωτοπορία του αγώνα στα επόμενα λεπτά (18-16) και συνέχισαν ένα σερί 12-0 μέσα σε δύο λεπτά, φτάνοντας στο 24-16. Λίγο πριν την ανάπαυλα και ύστερα από πέντε συνεχόμενους πόντους του Δούβλη, ο Δούκας βρέθηκε στο +14 (33-19). Μετά την επανέναρξη Τζάιδας και Αρσενόπουλος μείωσαν στους έξι. Λιούνης και Καμπερίδης απάντησαν προσωρινά, όμως, και πάλι ο Αρσενόπουλο πλησίασε σε 39-32. Ωστόσο, ο Δραγάτης με καλάθι και φάουλ έκανε πάλι το +10. Με δύο σουτ από τους Καμπερίδη και Προίσκο αύξησαν σημαντικά την απόσταση (49-34, 27′). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει το σκορ, αλλά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 56-44 υπέρ των παικτών του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου. Ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων συνέχισε στον δικό του ρυθμό και στην τελευταία περίοδο. Ο Δούβλης έκανε για πρώτη φορά το +16 πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί. Στα 28” για τη λήξη ο Τζάιδας έκανε το 67-57, όμως, δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για τους Πειραιώτες. Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στους δώδεκα, ενώ μία βολή από τον Φιλά και τον Δούβλη, αντίστοιχα, διαμόρφωσε το τελικό 70-58.