Eurocup: Η Βαλένθια πήρε τον πρώτο τελικό και προβάδισμα τίτλου!

2017-03-28T23:19:47+00:00 2017-03-29T04:03:01+00:00.

Stelios Toromanidis

28/Mar/17 23:19

Ένα βήμα μακριά από τον τίτλο του 7DAYS Eurocup και την επιστροφή της στην Ευρωλίγκα είναι πλέον η Βαλένθια, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Μάλαγα στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης.

Το τελικό 68-62 δείχνει την μεγάλη μάχη που διεξήχθη, την τεράστια δίψα και των δυο για την νίκη και τις πολύ καλές άμυνες που κυριάρχησαν στο ματς, παρότι αναφερόμαστε σε δυο ισπανικές ομάδες.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στην ψυχραιμία και τις σωστές επιλογές των γηπεδούχων προς το φινάλε, καθώς το σκορ του ημιχρόνου ήταν ισόπαλο (35-35), ενώ η τρίτη περίοδο τελείωσε με την Βαλένθια να προηγείται μόλις δυο πόντους (50-48).

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ κοντά σε απόδοση κυμάνθηκε ο Χοάν Σάστρε που σκόραρε 13 πόντους και μοίρασε 3 ασσίστ.

Όσον αφορά την Μάλαγα, ο Άλεν Όμιτς ήταν ο καλύτερος με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ, την ώρα που ο Τζεφ Μπρουκς αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των φιλοξενούμενων με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Να υπενθυμίσουμε ότι ο πρωταθλητής κρίνεται στις δυο νίκες, με το πλεονέκτημα έδρας να βρίσκεται στην Βαλένθια και την σειρά πλέον να μετακομίζει στην Μάλαγα.