Eurocup: Η Μάλαγα έφερε στα ίσια την σειρά των τελικών

2017-03-31T23:06:09+00:00 2017-04-01T01:47:10+00:00.

31/Mar/17 23:06

Το 1-1 στη σειρά των τελικών του 7DAYS EuroCup έκανε η Μάλαγα, η οποία πήρε την “εκδίκηση” της κόντρα στη Βαλένθια, και πλέον όλα θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο αγώνα, που θα αναδείξει το νικητή του ισπανικού εμφυλίου.

Εκμεταλλευόμενη την έδρα της, η ομάδα της Ανδαλουσίας, νίκησε με 79-71 τη Βαλένθια έχοντας το… πάνω χέρι σχεδόν σε όλην την διάρκεια του δεύτερου τελικού, φτάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με διψήφια διαφορά στο σκορ κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου.

Το σύνολο του Χουάν Πλάθα, επανέφερε έτσι την ισορροπία  και… πλέον το τρόπαιο μαζί με τη συμμετοχή στην Ευρωλίγκα 2017-2018, θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, όπου θα διεξαχθεί στη Βαλένθια, καθώς οι «νυχτερίδες» είναι η ομάδα που διαθέτει το πλεονέκτημα έδρας.

Οι γηπεδούχοι, είχαν κεφάλι στο σκορ, καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κι έδειξαν από πολύ νωρίς τις προθέσεις τους για… νίκη-ισοφάριση. Η Βαλένθια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το γρήγορο «τέμπο» της Μάλαγα, κι έτσι βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 9 πόντους διαφορά (43-34).

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +13 του τρίτου δεκαλέπτου (64-51) και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του αντιπάλου τους.

Κορυφαίος από την πλευρά των νικητών ήταν ο Τζαμάρ Σμιθ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασσίστ, ενώ καταλυτικός στην έκβαση του παιχνιδιού ήταν ο Άλεν Όμιτς με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Όσον αφορά τους ηττημένους, ο Γκίγιεμ Βίβες με 14 πόντους και ο Σαμ Βαν Ρόσομ με 11, ήταν οι κορυφαίοι για το συγκρότημα του Πένδο Μαρτίνεθ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-34, 64-51, 79-71.