Συνέχισε τις νίκες η Ούνικς Καζάν, δύσκολη βραδιά για Χάποελ-Περπέρογλου

2017-12-06T22:31:36+00:00 2017-12-06T22:51:45+00:00.

06/Dec/17 22:31

Για την 7η αγωνιστική του EuroCup, η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη πέρασε ένα εύκολο βράδυ, επικρατώντας της Λεβαλουά με 77-67. Ήττα για την Χάποελ Ιερουσαλήμ του Στράτου Περπέρογλου, ο οποίος έμεινε σε ”ρηχά νερά”.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε η Ούνικς Καζάν. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε ένα ήσυχο βράδυ στην έδρα της Λεβαλουά, ήλεγχε το σκορ και τον ρυθμό της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό και έφτασε στην επικράτηση με 67-77. Με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα, οι Ρώσοι έχουν μαθηματικές ελπίδες για την κορυφή του ομίλου, καθώς έφτασαν το 5-2.

Η Νταρουσάφακα ήταν μία από τις δύο της διοργάνωσης, που είχε το απόλυτο των νικών (6), όμως η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε ”στάση” στο Ζάγκρεμπ. Η Τσεντεβίτα κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση με 89-83, κάνοντας μία εκπληκτική προσπάθεια στα τελευταία λεπτά.

Το 46-55 του τρίτου δεκαλέπτου, έγινε 76-76 και στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του πρώην προπονητή της ΑΕΚ, Γιούρι Ζντοβτς, με τον επίσης πρώην ”κίτρινο” Ρόκο Ούκιτς να ηγείται της ανατροπής με 27 πόντους, πήρε το αποτέλεσμα που την ”ανέβασε” στο 4-3 και την εδραίωσε στην τρίτη θέση.

H Ανδόρα του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς, ο οποίος είναι εκτός με τραυματισμό και δεν αγωνίστηκε, νίκησε την Τορίνο με 83-77 και διπλασίασε τις νίκες της στον πρώτο όμιλο.

Ήττα για Περπέρογλου, ασταμάτητη η Μπάγερν

Για τον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης, η Χάποελ Ιερουσαλήμ του Στράτου Περπέρογλου γνώρισε ακόμα μία ήττα, την πέμπτη για φέτος, αυτή την φορά στο γήπεδο της Μπουντούτσνοστ.

Η ομάδα από το Μαυροβούνιο ”καθάρισε” το ματς στην τελευταία περίοδο με επί μέρους σκορ 30-15! Ο Περπέρογλου βρέθηκε στο παρκέ για 13 λεπτά, έχοντας ισχνή συγκομιδή, με μόλις 3 πόντους, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Ο Έλληνας φόργουορντ πήρε μόλις 4 προσπάθειες, ευστοχώντας σε ένα σουτ πίσω από τα 6,75 μέτρα και έχοντας άλλες δύο άστοχες προσπάθειες κοντά στο καλάθι.

Στα υπόλοιπα ματς του ομίλου, η Μπάγερν διατήρησε το φετινό της αήττητο και παρόλο που έχει ήδη εξασφαλίσει την πρωτιά, δεν άφησε το ματς στην έδρα της Λιετκαμπέλις, παρόλο που βρέθηκε να χάνει τα τελευταία λεπτά, τελικά έφυγε με το ”διπλό”, με την μικρότερη μάλιστα δυνατή διαφορά (87-88).

Σε 21 λεπτά συμμετοχής, ο Μίλαν Μάτσβαν κατάφερε να αφήσει το στίγμα του στο αποτέλεσμα αυτό. Με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ήταν ο πρωταγωνιστής για τους Γερμανούς.

Νωρίτερα στην Τουρκία, η Γαλατάσαραϊ πέτυχε μόλις την δεύτερη νίκη στην σεζόν. ”Θύμα” της η Ρέτζιο Εμίλια, με σκορ 82-72. Ντουάιτ Χάρντι και Ρίτσαρντ Χέντριξ με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι πρωταγωνιστές της βραδιάς για τους γηπεδούχους.

Μεγάλη ”μάχη” στον τέταρτο όμιλο

Στα ματς του τέταρτου ομίλου, η Γκραν Κανάρια δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Τόφας, με 92-71. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάρκους Έρικσον με 22 πόντους. Πλέον, αμφότερες βρίσκονται στο 4-3.

Στο γκρουπ των ομάδων με ρεκόρ 4-3 προστέθηκε και η Βιλερμπάν, η οποία με ένα ”ξέσπασμα” στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την Ουλμ, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 94-84. Μπροστάρης για τους Γάλλους ο Τζόν Ρόμπερσον με 25 πόντους.