Στην κορυφή με καλό Σλότερ η Βιλερμπάν, νίκες για Γαλατά-Λιμόζ

2017-12-12T21:48:42+00:00 2017-12-12T22:26:51+00:00.

12/Dec/17 21:48

”Ανάσα” στο Γιούροκαπ πήρε η Γαλατασαράι, η οποία και κέρδισε εύκολα την Μπουντούτσνοστ με 82-61. Η Βιλερμπάν ”πέρασε” από την έδρα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, με πολύ καλό τον πρώην ”πράσινο” Έι Τζέι Σλότερ. ”Διπλό” και για την Λιμόζ στο Βερολίνο.

Η Γαλατά διανύει μία άσχημη σεζόν στο Γιούροκαπ και προσπαθεί να τερματίσει σε μία από τις 4 πρώτες θέσεις του δεύτερου ομίλου. Σήμερα, έκανε ακόμα ένα βήμα προς αυτή την κατεύθυνση, μιας και δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στην Μπουντούτσνοστ και πήρε σε βάρος της την τρίτη φετινή της νίκη.

Η δυναμική αρχή των Τούρκων, σε συνδυασμό με το άκρως παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο (23-11), έκαναν την υπόθεση πιο εύκολη, στέλνοντας παράλληλα τους φιλοξενούμενους στο 4-4.

Ντουάιτ Χάρντι και Τζόρνταν Τέιλορ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα. Εντυπωσιακός ο πρώτος έξω από τα 6,75 μ. με 6/7 σουτ!

Οι 13 πόντοι (5/9 δίποντα, 3/3 βολές) του Αλέξα Ίλιτς δεν έκαναν την διαφορά για τους ηττημένους.

Στο πρώτο ματς της 8ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης φιλοξένησε την Βιλερμπάν, με τις δύο ομάδες να συγκατοικούν στην κορυφή, από την προηγούμενη αγωνιστική, με 4-3. Ο νικητής θα έβαζε γερές βάσεις για την πρωτιά και αυτό το κατάφεραν οι Γάλλοι, σε ένα εκπληκτικό ματς!

Οι Ρώσοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, όμως στην τελευταία περίοδο, η ομάδα των πρώην ”πράσινων” Έι Τζέι Σλότερ και Ντεμάρκους Νέλσον σκόραρε κατά ριπάς (29 πόντους), ανέτρεψε την κατάσταση και έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από την Αγία Πετρούπολη.

Ο Άλφα Κάμπα (φωτό) σταμάτησε στους 17, έχοντας 7/8 δίποντα, ενώ ο Σλότερ είχε 14 με 50% στα τρίποντα (2/4). Ο Νέλσον, σε 26 λεπτά πρόσθεσε 8, με 4 σουτ ενός πεδιάς. Για τους γηπεδούχους, ο Σεργκέι Καράσεφ έκανε θραύση με 27 πόντους σε 29 λεπτά!

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι, ακόμα μία γαλλική ομάδα θριάμβευσε και πήρε εκτός έδρας νίκη. Η Λιμόζ ”πέρασε” από το Βερολίνο κερδίζοντας με 84-78 την τοπική Άλμπα. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι Γάλλοι φιγουράρουν -προσωρινά- στην τρίτη θέση του τρίτου ομίλου με ρεκόρ 4-4, ενώ οι Γερμανοί ”έπεσαν” στο 5-3, παραμένουν όμως δεύτεροι.

Το εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο (23-10) των φιλοξενούμενων είναι ο λόγος που πανηγυρίζουν την 4η φετινή τους νίκη στην διοργάνωση. Ακόμα ένας είναι ο Ντάνι Γκίμπσον, που πρόσθεσε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα.