EuroCup: Δύο στα δύο για την Ούνιξ του Πρίφτη

2018-01-09T22:36:35+00:00 2018-01-10T07:20:00+00:00.

Giannis Askounis

09/Jan/18 22:36

Η Ούνιξ Καζάν επιβλήθηκε της Λιμόζ με 69-66 στη Γαλλία και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς του Top 16 του EuroCup.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε στο -14 κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου 20άλεπτου. Ωστόσο ανέβηκε στα κρίσιμα λεπτά και με τη συμβολή καθοριστικού καλαθιού του Στεφάν Λάσμε εξασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα. Έτσι, ο ρωσικός σύλλογος ανέβηκε στο 2-0 και έριξε στο 0-2 τους γηπεδούχους όσον αφορά στην πορεία των δύο ομάδων στη δεύτερη φάση των ομίλων του EuroCup.

Ο άλλοτε σέντερ του Παναθηναϊκού συμπλήρωσε 13 πόντους με το καθοριστικό δίποντο που πέτυχε μαζεύοντας το επιθετικό ριμπάουντ έπειτα από άστοχη βολή του Κίνο Κολόμ (7 π., 5 ρ., 4 ασ.). Ακολούθησαν ο Ντανίλο Άντζουσιτς με 12 πόντους, ο Τζαμάρ Σμιθ με 11 και ο Άντον Πονκρασόφ με 10. Από την πλευρά των Γάλλων, ο Ουίλιαμ Χάουαρντ έφθασε στους 14 πόντους, ενώ ο Αξέλ Μπουτέιλ “έγραψε” 11 και ο Τζος Κάρτερ 10.

Δείτε ΕΔΩ την κατάταξη των τεσσάρων ομίλων του Top 16 του EuroCup.