Ανατροπή για την Νταρουσάφακα, προβάδισμα η Λοκομοτίβ (vids)

2018-03-20T20:50:24+00:00 2018-03-20T21:49:23+00:00.

20/Mar/18 20:50

Σπουδαία ανατροπή από τη Νταρουσάφακα στη Τουρκία, η οποία επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου σχεδόν στο.. μηδέν με 76-74! Προβάδισμα πήρε και η Λοκομοτίβ Κουμπάν στην ημιτελική σειρά με την Ρέτζιο Εμίλια, την οποία και κέρδισε εύκολα με 82-65.

Ήταν ένα από τα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης και πλέον είναι και μία νίκη μακριά από τον τελικό! Η Νταρουσάφακα ολοκλήρωσε μία μοναδική ανατροπή απέναντι στη Μπάγερν, την οποία και κέρδισε με 76-74.

Ενδεικτικό είναι πως στην πρώτη περίοδο, οι Βαυαροί είχαν ήδη διαφορά 14 (!) πόντων! Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο (30-47), όμως στο δεύτερο μέρος είχαμε και πάλι ματς!

Η αρχή έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 5 (63-58) και στην τέταρτη περιόδο είχαμε… ματσάρα! Οι Τούρκοι πλησίασαν και πέρασαν στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς, 40” πριν την λήξη! Οι Γερμανοί είχαν τον τρόπο, έκαναν το 73-74, με 11” στο ρολόι και με την μπάλα στα χέρια της Νταρουσάφακα.

Κάπου εκεί, το ματς κρίθηκε μέσα σε 11 δευτερόλεπτα! Ο Στάντον Κιντ ήταν ο κατάλληλος άνθρωπος και με τρίποντο στην εκπνοή, έγραψε το 76-74 και έδωσε μία τεράστια νίκη στη ”Ντάρου”!

Φοβερός ο Σκότι Ουίλμπεκιν για τους νικητές. Είχε 24 πόντους και 7 ασίστ, ενώ απλό κοντά ήταν και ο Μάικλ Έρικ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ! Όμως, ο Κιντ ήταν ο απόλυτος πρωταγνωιστής, με τους 3 από τους συνολικά 8 πόντους του να έρχονται στο φινάλε και να ολοκληρώνουν την μεγάλη ανατροπή!

Οι δύο ομάδες πλέον εστιάζουν στην ρεβάνς της Γερμανίας (23/3, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 30-47, 58-63, 76-74.

Εύκολα το 1-0 η Λοκομοτίβ

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πήρε τον πρώτο ημιτελικό απέναντι στη Ρέτζιο Εμίλια και ταξιδεύει στην Ιταλία (23/3, 21:45), προκειμένου να τελειώσει την υπόθεση ”πρόκριση” στους τελικούς του Γιούροκαπ.

Στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, τα πράγματα ήταν απλά. Οι Ρώσοι ήταν το φαβορί και φρόντισαν να το αποδείξουν άμεσα. Στο ημίχρονο ήταν ήδη μπροστά με 15 (43-28) και τίποτε δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Για να φτάσει η Κουμπάν στο 1-0, έπρεπε να δει τους Φράνκ Έλεγκαρ και Μάρντι Κόλινς να κάνουν τα πάντα στο γήπεδο! Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο πρώην ”ερυθρόλευκος” είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-28, 63-51, 82-65.

Το πανόραμα της διοργάνωσης:
Προημιτελική φάση (στις δύο νίκες):
Νταρουσάφακα (Τουρκία)* – Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο): 2-0 (57-54, 78-71)
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)* – Ούνιξ Καζάν (Ρωσία): 2-1 (83-75, 73-80, 91-81)
Λοκομοτίβ Κουμπάν (Ρωσία)* – Γκραν Κανάρια (Ισπανία): 2-0 (79-74, 80-59)
Ρέτζιο Εμίλια (Ιταλία)* – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία): 2-1 (75-61, 77-91, 105-99)