Eurohoops League: Βήμα πρόκρισης για Accenture Plus Friends στο ντέρμπι του CUP of HOOPS (Video + Stats)

2018-01-13T12:28:04+00:00 2018-01-13T12:32:13+00:00.

13/Jan/18 12:28

Το ομαδικό πνεύμα της Accenture Plus Friends έκανε τη διαφορά εναντίον της Ogilvy (63-53).

Η Accenture Plus Friends μπήκε στο CUP of HOOPS με… φόρα από το πρωτάθλημα κι επικρατώντας της Ogilvy & Mather με σκορ 63-53 πήρε ελαφρύ προβάδισμα στη μάχη για την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Η προσωπική άμυνα των παικτών της Accenture έκανε τη διαφορά στο ξεκίνημα του ματς, καθώς κράτησε την επικίνδυνη Ogilvy στους εννέα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην άλλη πλευρά του παρκέ η ζώνη της Ogilvy αποδείχθηκε αναποτελεσματική. Ο Δημάκης βρήκε τις αδυναμίες της, ο Κλεφτογιάννης εκτέλεσε έξω από τη γραμμή των 6μ. 25, οι Νικήτας, Τσιώλας βρήκαν πολλές λύσεις κοντά στο καλάθι και η Accenture προηγήθηκε άνετα 37-23 στο ημίχρονο.

Οι παίκτες της Ogilvy ανασυντάχθηκαν στα αποδυτήρια κι επέστρεψαν στο παρκέ του Eurohoops Dome στην Κηφισιά (Ευρώτα 24) αποφασισμένοι να δείξουν το πραγματικό αγωνιστικό τους πρόσωπο. Έτσι κι έκαναν. Παίζοντας πιο σκληρά στην άμυνα και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με μακρινά σουτ των Κουσούλη, Τρουντ μείωσαν σε 58-53 στο 37. Μέχρι εκεί όμως, καθώς η Accenture δεν είχε σκοπό να γκρεμίσει ό, τι χτίσει με κόπο ως τότε. Στο τελευταίο τρίλεπτο, όταν η μπάλα… έκαιγε, τα σουτ της Ogilvy ήταν άστοχα υπό την πίεση του χρόνου. Αντιθέτως, η Accenture κατάφερε να βρει λύσεις χάρη στην υπομονετική κυκλοφορία της μπάλας. Αποτέλεσμα; 63-53 και ραντεβού στον επαναληπτικό.