Eurohoops League: Μεγάλη νίκη για τους Diterra Legends επί της Elapuse στο CUP of HOOPS (Video + Stats)

2018-01-13T17:55:22+00:00 2018-01-13T17:55:22+00:00.

13/Jan/18 17:55

MVP ο Ευάγγελος Πασσαλής, ο οποίος έδωσε στη Diterra προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση με 21 πόντους (10/17 σουτ δύο πόντων) και 13 ριμπάουντ.

Οι Diterra Legends έδειξαν από νωρίς την ανωτερότητά τους και προηγήθηκαν 15-10 στο δεκάλεπτο, χάρη στην άριστη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση. Όταν μάλιστα οι παίκτες τους βρήκαν ρυθμό κι ευστοχία, ξέφυγαν 32-17 στο ημίχρονο, καθώς η Elapuse στην άμυνα έχανε ριμπάουντ και στην επίθεση πλήρωνε την βιασύνη των παικτών της, που συχνά έκαναν λάθη ή εκτελούσαν χωρίς επιτυχία μετά από μόλις μία πάσα.

Η Elapuse παρουσιάστηκε θεαματικά μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια στο παρκέ του Eurohoops Dome στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες της πήραν τις ανάσες που είχαν ανάγκη και βρίσκοντας την αυτοσυγκέντρωσή τους, βελτίωσαν τις συνεργασίες τους και ανέβασαν θεαματικά τα ποσοστά ευστοχίας τους. Αποτέλεσμα; Η Diretta κυριεύτηκε από νευρικότητα και η Elapuse με σερί 13-0 μείωσε αρχικά σε 32-30 στο 26 κι έφερε τελικά το παιχνίδι στα ίσια (40-40 στο 30).

Η Diterra συνήλθε από το σοκ στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδειξε την ανωτερότητά της και πετυχαίνοντας 31 πόντους στην τέταρτη περίοδο έφτασε στη μεγάλη νίκη. Στην άμυνα έβγαλε τους παίκτες της Elapuse από τις συνήθειές τους και στην επίθεση βρήκε λύσεις εναντίον ζώνης τόσο κοντά στο καλάθι με τον Πασσαλή, όσο κι έξω από τη γραμμή των 6μ.25 με τον Κελαϊδίτη, οι οποίοι έγραψαν άνετα το τελικό 71-54.