Eurohoops League: Οι Lalizas κέρδισαν 65-59 το πρώτο… ημίχρονο με τους Daltons (Video + Stats)

2018-01-13T20:04:58+00:00 2018-01-13T20:04:58+00:00.

13/Jan/18 20:04

Τα «φαρμακερά» τρίποντα του Νίκου Τσίρκα έδωσαν στους Lalizas μικρό προβάδισμα επί των Daltons ενόψει του επαναληπτικού στο CUP of HOOPS

Αμφίρροπο αποδεικνύεται το ζευγάρι των Lalizas με τους Daltons στο CUP of HOOPS. Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν σχετικά ισοδύναμες στη μεταξύ τους μονομαχία και κυρίως εξίσου αποφασισμένες για τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αποτέλεσμα; Μάχη σώμα με σώμα από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, που κρίθηκε στο τέλος με σκορ 65-59 υπέρ των Lalizas, οι οποίοι είχαν περισσότερες δυνάμεις την ύστατη ώρα. Οι Daltons, άλλωστε, έβγαλαν όλο το 40λεπτο με έξι παίκτες.

Οι Lalizas προηγήθηκαν 33-32 στο ημίχρονο και ξέφυγαν 54-39 στο 30 χάρη στο ώριμο παιχνίδι των Σπύρου, Τσίρκα, στις λύσεις που έδωσε κοντά στο καλάθι ο Δούβρης και στη βοήθεια που πρόσφερε ο δραστήριος πλην άστοχος Σπίνουλας.

Οι Daltons δεν ήταν πρόθυμοι να παραδώσουν τα όπλα. Ανασυντάχθηκαν, έπαιξαν ζώνη στην άμυνα, κατάλαβαν ότι έπρεπε να απαντήσουν στο σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων τους όχι μόνο με τον Απαλοδήμα αλλά και με τους Κανελλόπουλο, Αθ. Παπαϊωάννου και μείωσαν σε 62-58 80 δευτερόλεπτα πριν από την εκπνοή με καλάθι και φάουλ του Λεργίου.

Στο τέλος μίλησε το καθαρό μυαλό των Lalizas που είχαν περισσότερη φρεσκάδα και κυρίως τον Τσίρκα σε εξαιρετική βραδιά έξω από τα 6μ.25. Αυτός ήταν που στην κρισιμότερη φάση, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, ευστόχησε στο τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες κι έδωσε στους Lalizas προβάδισμα, που μένει να αποδειχθεί αν θα τους χαρίσει και την πρόκριση στην επόμενη φάση του CUP of HOOPS στο Eurohoops Dome.