Eurohoops League: Νίκησε η Εκάλη, χαμογέλασε και η Σιντρίμ Τιμ (video)

2018-03-11T11:01:33+00:00 2018-03-11T11:01:33+00:00.

11/Mar/18 11:01

Εκάλη και Σιντρίμ Τιμ προκρίθηκαν χέρι – χέρι στα ημιτελικά της Hoops 2

Η Εκάλη νίκησε τη Σιντρίμ Τιμ με σκορ 63-53 και γράφοντας το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ με τη νεοφερμένη ομάδα της Eurohoops League προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, όπου θα μετρήσει τις δυνάμεις της με τους Daltons.

Θετική ήταν η εξέλιξη των πραγμάτων και για τη Σιντρίμ Τιμ, που μπορεί να μην έκανε την υπέρβαση εναντίον της Εκάλης, αλλά με τις εμφανίσεις της στο τέλος της κανονικής περιόδου και στα πλέι οφ κέρδισε wild card για τα ημιτελικά στο Eurohoops Dome, όπου θα κοντραριστεί με τους Accenture plus friends.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ της Εκάλης με τη Σιντρίμ Τιμ ήταν – όπως αναμενόταν – ανταγωνιστικό από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι δύο μονομάχοι ήθελαν όχι μόνο να νικήσουν και να προκριθούν στα ημιτελικά, αλλά και να δείξουν ποιος θα έχει το πάνω χέρι στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η Εκάλη αποδείχθηκε καλύτερη στο συγκεκριμένο ματς με τη Σιντρίμ Τιμ. Πήρε το προβάδισμα από την αρχή, ξεκινώντας φουριόζα (10-2) στο πρώτο δεκάλεπτο, το διατήρησε με 26-15 στο ημίχρονο και το κράτησε μέχρι το τελικό 63-53. Η διαφορά έγινε από τα ποσοστά ευστοχίας των δύο μονομάχων στα σουτ δύο πόντων, καθώς στα ριμπάουντ και τα λάθη υπήρχε ισορροπία. Στα σουτ δύο πόντων, όμως, Σέρβης (15π.) και Λαμπράκος (11π.) έδωσαν στην Εκάλη τις επιπλέον λύσεις που έψαχνε και μαζί με τον ανίκητο στις μάχες της ρακέτας Λιάγκα (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 2 κοψίματα) της χάρισαν τη νίκη.

Οι παίκτες της Σιντρίμ Τιμ αντιθέτως δυσκολεύτηκαν αρκετά από την άμυνα της Εκάλης, που τους υποχρέωσε να σουτάρουν με ποσοστά ευστοχίας μόλις 16% στα τρίποντα και κυρίως 30% στα σουτ δύο πόντων. Έτσι, έμειναν από την αρχή πίσω στο σκορ και τελικά έχασαν το ματς, καθώς ο Λιάγκας και οι συμπαίκτες του στην ομάδα της Εκάλης είχαν μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση στις προσπάθειές τους για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.