Eurohoops League: “Σκούπισμα” και τελικός με PWC για Diterra (video)

2018-03-12T11:41:48+00:00 2018-03-12T11:41:48+00:00.

12/Mar/18 11:41

Οι Diterra Legends νίκησαν 80-70 τη Moore Stephens και προκρίθηκαν με 2-0 στον τελικό της Hoops 1

Η “βιονική” πεντάδα των Diterra Legends έκανε το… θαύμα της. Η Diterra νίκησε εκ νέου τη Moore Stephens στη σειρά των ημιτελικών, αυτή τη φορά με σκορ 80-70, και γράφοντας το 2-0 προκρίθηκε στους τελικούς της Hoops 1, όπου θα κοντραριστεί με την PWC.

Η σειρά των τελικών ξεκινά στο Eurohoops Dome στις 22 Μαρτίου και συνεχίζεται στις 29 του μήνα. Τις ίδιες μέρες θα διεξαχθούν κι οι αγώνες κατάταξης μεταξύ Ogilvy & Mather και Moore Stephens.

Η Diterra νίκησε και προκρίθηκε στον τελικό, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε μόνο με πέντε παίκτες, οι οποίοι αγωνίστηκαν από 40 λεπτά ο κάθε ένας! Με μπροστάρηδες τους Πασσαλή (25 πόντοι), Κελαϊδίτη (22 πόντοι, 11 ριμπάουντ) οι Legends προηγήθηκαν 21-14 στο δεκάλεπτο και ξέφυγαν 42-30 στο ημίχρονο, εξασφαλίζοντας προβάδισμα που αποδείχθηκε ασφαλείας.

Παρά την απουσία του Ανδρόνικου οι Moore Stephens αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο μισό του αγώνα κι έχοντας αρκετές δυνάμεις δημιούργησαν προβλήματα στη Diterra κυρίως με τον ασταμάτητο Χαραλαμπίδη (35 πόντοι). Όμως, οι Legends ήταν ανώτεροι σε αυτή τη σειρά των ημιτελικών κι υπό την άριστη καθοδήγηση του Αγιοστρατίτη (11 ασίστ) έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη – πρόκριση χάρη στις πολύ καλές επιθετικές επιλογές τους και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας τους στα σουτ δύο πόντων (61,7%).