ΤΣΣΚΑ: Απόδραση με δίδυμο “φωτιά”

2016-10-25T22:02:22+00:00 2016-10-26T00:51:34+00:00.

25/Oct/16 22:02

Η Αναντολού Εφές έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ, η οποία όμως έφυγε με τη νίκη, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό

Η Αναντολού Εφές έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ, η οποία όμως έφυγε με τη νίκη (93-87), έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό.

Η τουρκική ομάδα βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο έκανε το come back και διεκδίκησε τη νίκη. Ενδεχομένως και να την είχε πάρει αν δεν ήταν οι Τεόντοσιτς και Ντε Κολό, οι οποίοι ανέλαβαν δράση όταν η μπάλα “έκαιγε” και συνέβαλαν τα μέγιστα ώστε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να κάνει το “3 στα 3” στην Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε με σαφή διάθεση να πάρει από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης (2-7) αλλά το αντιαθλητικό φάουλ του Έιρις πάνω στον Όμιτς βοήθησε την Εφές να ισορροπήσει γρήγορα το παιχνίδι (13-12 στο 4’). Οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις στην καλή παρουσία του Ντε Κολό κι έτσι έμειναν κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά βιαστικές στις επιθέσεις τους αλλά αυτή που “ξεμπλόκαρε” νωρίτερα ήταν η ΤΣΣΚΑ.

Η “ομάδα του στρατού” έτρεξε σωστά το γήπεδο και βρέθηκε λίγο πριν τα μισά της δεύτερης περιόδου στο +10 (35-25), έχοντας πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Κόρεϊ Χίγκινς. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφτασαν τη διαφορά στο +15 (52-37 στο 21’).

Ο Οσμάν ήταν αυτός που ανέλαβε να… αφυπνίσει την Εφες, η οποία άρχισε να “ροκανίζει” τη διαφορά, η οποία με γκολ-φάουλ του Ντάνστον έπεσε στο -5 (54-59 στο 27’). Ο Ερτέλ σκόραρε μετά από ώρα κι η Εφές ισοφάρισε σε 71-71 (33’) αλλά πάνω που το “Αμπντί Ιπεκτσί” πήρε φωτιά ο Τεόντοσιτς με καλάθι και κλέψιμο έβαλε φρένο στις ορέξεις των γηπεδούχων (71-75).

Ο Σέρβος γκαρντ ανέλαβε δράση και κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Ερτέλ είχε βρει ρυθμό κι η Εφές επέστρεψε για τα καλά διεκδικώντας τη νίκη στα ίσια (82-82 στα 36’)! Με τη μπάλα να “καίει” αυτοί που ανέλαβαν δράση ήταν οι Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, ο οποίος πέτυχε μεγάλο τρίποντο, κάνοντας το 82-89 στο 38’. Ο Γάλλος γκαρντ από την πλευρά του ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών.

Που κρίθηκε: Η Εφές ισοφάρισε σε 82-82 αλλά ο Μίλος Τεόντοσιτς με ένα λέι απ κι ένα κλέψιμο έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων. Ήταν το ξεκίνημα ενός 7-0 που έτρεξε η ΤΣΣΚΑ, η οποία ξέφυγε με 89-82.

Παίκτης-κλειδί Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν απολαυστικός! Σημείωσε 26 πόντους με 12/13 βολές, εκ των οποίων οι περισσότερος ήταν στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Πρόσθεσε επίσης 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.