Μακάμπι: Επανάσταση… νίκης από τον Ουίμς!

2016-10-26T21:59:18+00:00 2016-10-27T01:17:22+00:00.

26/Oct/16 21:59

Ο άνθρωπος που θεωρήθηκε υπεύθυνος για την απόλυση του Έρεζ Έντελσταϊν, ήταν κι αυτός που οδήγησε τη Μακάμπι στην πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα.

Ο Πίνι Γκέρσον εξαπέλυσε μια απίστευτη επίθεση κατά του Σόνι Ουίμς, τον οποίο υπέδειξε ως υπεύθυνο για την απόλυση του Έντελσταϊν. Στο ντεμπούτο του Ραμί Χαντέρ στον πάγκο της “ομάδας του λαού”, ο Αμερικανός φόργουορντ έδωσε τη δική του απάντηση καθώς ήταν ο κορυφαίος στην επικράτηση με 98-92 επί της Γαλατάσαραϊ! Ο Ουίμς σημείωσε κρίσιμους πόντους στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου είχε και τη βοήθεια του Ντέβιν Σμιθ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τους Γκιουλέρ και Ντέντμον να οδηγούν την ομάδα τους στην επίθεση, η Γαλατάσαραϊ πήρε τον έλεγχο στο ξεκίνημα στο Τελ Αβιβ. Οι δυο παίκτες σημείωσαν τους 16 από τους 24 πόντους των φιλοξενούμενων στην πρώτη περίοδο.

Παρά τις προσπάθειες των Ουίμς και Άιβερσον, η Μακάμπι βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ, με τη Γαλατά να έχει στο πρώτο ημίχρονο 8/21 τρίποντα! Επίσης, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και τα 6 επιθετικά ριμπάουντ (την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν μόλις ένα).

Η Μακάμπι μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με έξι αναπάντητους πόντους πήρε το προβάδισμα (50-47 στο 22’). Οι Γκάουντλοκ και Ραντ, οι οποίοι είχαν μείνει στα ρηχά στο πρώτο μέρος, ανέβασαν την απόδοση τους και με τους πόντους τους η “ομάδα του λαού” διατηρούσε ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα.

Ο Γκάουντλοκ είχε μόλις δύο πόντους μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου αλλά είχε φτάσει τους 12 μέχρι το 31’, δίνοντας πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του. Μέχρι να αναλάβει δράση ο κορυφαίος της Μακάμπι, Σόνι Ουίμς, ο οποίος με πέντε σερί πόντους έδωσε “αέρα” 6 πόντων (85-79 στο 36’).

Ένα τρίποντο του Σμιθ και τρεις βολές του Σίλεϊ έστειλαν στο +7 (91-84 στο 37’) τους γηπεδούχους, οι οποίοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα καθώς η Γαλατά κάπου εκεί ξέμεινε από δυνάμεις.

Που κρίθηκε: Η Γαλατάσαραϊ πλησίασε στον πόντο (80-79) λίγο μετά τα μισά της τελευταίας περιόδου αλλά ένα μεγάλο τρίποντο και συνολικά πέντε αναπάντητοι πόντοι του Ουίμς, έδωσαν μεγάλη “ανάσα” στη Μακάμπι, η οποία ξέφυγε με +6 (85-79)

Παίκτης-κλειδί: Ο Σόνι Ουίμς ήταν ο άνθρωπος που πήρε από το χέρι τη Μακάμπι και την οδήγησε στην παρθενική της νίκη. Ο Αμερικανός φόργουορντ μίλησε στα κρίσιμα και κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 44-47, 69-65, 98-92.