Τρομερή Μπασκόνια… ισοπέδωσε την Νταρουσάφακα

2016-12-09T23:55:38+00:00 2016-12-10T03:36:44+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

09/Dec/16 23:55

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net Η Μπασκόνια δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Νταρουσάφακα, συντρίβοντας την με το εμφατικό 73-52 στον αγώνα που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα, όσον αφορά την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι Βάσκοι με όπλο τους την άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση (σ.σ. τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων)… έτρεξαν τους αντιπάλους τους […]

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Μπασκόνια δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Νταρουσάφακα, συντρίβοντας την με το εμφατικό 73-52 στον αγώνα που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα, όσον αφορά την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι Βάσκοι με όπλο τους την άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση (σ.σ. τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων)… έτρεξαν τους αντιπάλους τους μέχρι “σκασμού”, και από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φρόντισαν να μην αφήσουν κανέναν περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, που πραγματοποίησε την χειρότερη της εμφάνιση στην φετινή Ευρωλίγκα και φαίνεται ότι διανύει περίοδο παρατεταμένης κρίσης, καθώς αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα της (5-6).

Αντίθετα, το σύνολο του Σίτο Αλόνσο, με το οποίο δεν αγωνίστηκε ο Πάμπλο Πριτζιόνι, που επέστρεψε στην αγαπημένη του Βιτόρια κι ο Αντρέα Μπαρνιάνι, ανέβηκε στο 7-5 και σίγουρα δείχνει ικανό να πλασαριστεί σε μια θέση που θα οδηγεί στα πλέι οφς.

Εξέλιξη αγώνα:
Οι γηπεδούχοι μπήκαν από το ξεκίνημα στο ματς με διάθεση να… στραγγαλίσουν τους αντιπάλους τους και τα κατάφεραν! Προηγήθηκαν με 8-2 και 18-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η συνέχεια ήταν ανάλογη και στην δεύτερη περίοδο, στην αρχή της οποίας σταθεροποίησαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (25-11).

Με 8 πόντους του Βόιτμαν οι Βάσκοι συνέχισαν να χτυπάνε μέσα από την ρακέτα, αντισταθμίζοντας, έτσι, την αστοχία τους στα τρίποντα για το 37-19 του ημιχρόνου το οποίο διαμορφώθηκε μετά από κλέψιμο και λέι απ του Μπομπουά.

Σε αυτό το διάστημα οι Βάσκοι σούταραν με 17/27 δίποντα και 0/7 τρίποντα, ενώ η ομάδα του Μπλατ είχε αντίστοιχα 3/13 τρίποντα, 5/22 δίποντα και 0/5 βολές και μόλις 1 βαθμό στο σύστημα αξιολόγησης.

Η ανάπαυλα δεν έφερε λύση στα προβλήματα της τουρκική ομάδας, που πραγματοποίησε την χειρότερη της εμφάνιση φέτος στην Ευρωλίγκα, με την Μπασκόνια να μην δείχνει… οίκτο.

Με όπλο τον αιφνιδιασμό και σταθερά την άμυνα η διαφορά παγιώθηκε στο +20, με τον Χανγκά να γράφει το 53-29 και τους Βάσκους να έχουν στήσει τρελό πανηγύρι στις εξέδρες.

Η τελευταία περίοδο είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς μοναδικό ερωτηματικό αποτελούσε το ύψος της τελικής διαφοράς. Ο Τιγί με εντυπωσιακό κάρφωμα έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για το 73-46 στο 39΄, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ξεπεράσουν τους 50 πόντους για το τελικό 73-52 .

Δεκάλεπτα: 18-9, 37-19, 55-33, 73-52
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μπελόσεβιτς, Μάντιλα