Ουνικς: Ανατροπή στο Κάουνας με τους τρεις “σωματοφύλακες”

2016-12-22T21:52:01+00:00 2016-12-22T22:14:46+00:00.

22/Dec/16 21:52

Η Ούνικς Καζάν μπήκε στην τελευταία περίοδο στο -11 αλλά τελικά απέδρασε με τη νίκη από το Κάουνας

Η ρωσική ομάδα νίκησε με 88-80 καθώς είχε σε τρομερή κατάσταση τον Κιθ Λάνγκφορντ αλλά και άξιους συμπαραστάτες τους Παραχούτσκι και Κόλομ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι τρεις μαζί πέτυχαν τους 65 από τους 88 πόντους της Ούνικς, η οποία είχε σε πολύ καλή ημέρα τον Κώστα Καϊμακόγλου. Ο Έλληνας φόργουορντ τελείωσε το ματς με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

Η Ούνικς ανέβηκε στο 5-9 κι έπιασε τη Ζαλγκίρις, η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία να παραμείνει κοντά στην πρώτη οκτάδα.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ούνικς ξεκίνησε τον αγώνα με νταμπλ σκορ (20-10 στο 7′), με τον Παραχούτσκι (9π.) να κάνει ό,τι θέλει κάτω μέσα στο “ζωγραφιστό”. Στη συνέχεια, όμως, η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ της ρωσικής ομάδας και ισορρόπησε την κατάσταση (28-28 στο 13′).

Μάλιστα, αυτή ήταν που διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, παρά τους 5 πόντους που σημείωσε ο Λάνγκφορντ στο πρώτο ημίχρονο. Ο ρυθμός έπεσε κάπως στο δεύτερο μέρος με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να αντέχει λόγω της εξαιρετικής παρουσίας του Γιανκούνας (17π.)

Μάλιστα, η Ζαλγκίρις με ένα ξέσπασμα (επιμέρους 15-4) στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, μπήκε στην τελευταία περίοδο με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις (69-58). Η Ούνικς, όμως, έκανε τρομερό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με σερί 14-1, ανέτρεψε την κατάσταση (70-72)!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον το μομέντουμ κι έφτασαν στη νίκη με τον Παραχούτσκι να σημειώνει, υπό πίεση, καθοριστικό καλάθι, με το οποίο ξέφυγαν με 85-80, 30” πριν το φινάλε.

Που κρίθηκε

Στην τελευταία περίοδο. Εκεί όπου η Ζαλγκίρις μπήκε έχοντας προβάδισμα 11 πόντων (69-58) αλλά είδε την Ούνικς Καζάν να κάνει επιμέρους 30-11 και να παίρνει τη νίκη.

Ποιος άλλος; Ο Κιθ Λάνγκφροντ, ο οποίος επέστρεψε ορεξάτος (δεν είχε παίξει κόντρα στη Γαλατά) κι έκανε άλλη μια διαστημική εμφάνιση. Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 κερδισμένα φάουλ! Με τους 36 βαθμούς που συγκέντρωσε στο PIR βάζει γερή υποψηφιότητα για MVP της 14ης αγωνιστικής.