“Στιλάτη” στο Μιλάνο η Ζαλγκίρις

2016-12-30T00:03:20+00:00 2016-12-30T00:07:15+00:00.

30/Dec/16 00:03

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αντέδρασε η Ζαλγκίρις Κάουνας, μετά την ήττα από την Ούνιξ Καζάν, αφού πήγε στο Μιλάνο και κέρδισε την Αρμάνι με 78-70, υποχρεώνοντάς την στην 8η συνεχόμενη ήττα στην Ευρωλίγκα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Έτσι το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφτασε στο 6-9 και ανεβαίνει στον βαθμολογικό πίνακα, σε αντίθεση με την ιταλική ομάδα που μετράει πλέον 4-11 και έπιασε… πιάσει πάτο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αρτούρας Μιλάκνις (16 πόντοι), ο οποίος ήταν αποτελεσματικότατος στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, όταν και η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα σερί 11-0 και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς. Σε απόδοση τον ακολούθησε ο Παούλιους Γιανκούνας, ο οποίος λίγο έλειψε να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Ιταλών που για μία ακόμη φορά παρουσίασαν μία κακή εικόνα, ξεχώρισαν οι Μάντας Καλνιέτις (16 πόντοι), Ρίκι Χίκμαν (15 πόντοι) και Ρακίμ Σάντερς (15 πόντοι).

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα στα πρώτα λεπτά και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Αρμάνι Μιλάνο παίρνοντας το προβάδισμα. Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-16 υπέρ των Λιθουανών με τους Λεβαβίτσιους και Λίμα να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι επιθετικά. Οι δύο ομάδες πάντως έκαναν πολλά λάθη στο πρώτο μισό του αγώνα (9-10) με τους γηπεδούχους πάντως να μην επιτρέπουν στη Ζαλγκίρις να πάρει κάποια μεγάλη διαφορά. Οι Ντράγκιτς (0/4 στο ημίχρονο) και Καλνιέτις κατάφεραν να βάλουν κάποια καλάθια, ωστόσο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ της 36-33.

Οι Χίκμα και Σάντερ ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν την Αρμάνι Μιλάνο στις πλάτες τους. Αμφότεροι είχαν από 15 πόντους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την ιταλική ομάδα να έχει πάρει το προβάδισμα κατά τη διάρκεια της 3ης περιόδου, η οποία όμως ολοκληρώθηκε με 56-56. Από την άλλη ο Μιλάκνις ήταν αρκετά καλός επιθετικά και κράτησε τη Ζαλγκίρις, η οποία στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου έκανε ένα σερί 11-0 και πήρε το προβάδισμα με 67-56. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” το παιχνίδι αφού η Αρμάνι δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι η Ζαλγκίρις επιβλήθηκε με 78-70.

Που κρίθηκε:

Το παιχνίδι κρίθηκε στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, εκεί όπου η Ζαλγκίρις “έτρεξε” ένα σερί 11-0 και πήρε μία διαφορά ασφαλείας. Η Αρμάνι Μιλάνο δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς να παίρνουν τη νίκη.

Παίκτης-“κλειδί”:

Ο Αρτούρας Μιλάκνις ήταν εξαιρετικός και ήταν αυτός που ηγήθηκε επιθετικά της Ζαλγκίρις στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου με τα τρίποντά του, βάζοντας την ομάδα του στη θέση του οδηγού. Ο Λιθουανός σταμάτησε στους 16 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του.