Η Εφές πήρε το… θρίλερ με επική ανατροπή!

2017-02-09T20:31:20+00:00 2017-02-09T21:12:05+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

09/Feb/17 20:31

Φοβερό παιχνίδι έγινε στο Αμπντί Ιπεκτσί με την Εφές να επικρατεί 90-86 της Αρμάνι Μιλάνο, κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες!

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ακόμα και με 19 πόντους διαφορά (27-46 στο 16΄) και γενικά κυνηγούσαν σε όλο το ματς τους Ιταλούς, που διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι 1΄08΄΄ πριν το φινάλε, όταν ο παίκτης-κλειδί της Εφές, Ντόγκους Μπαλμπάι, κάρφωσε δίνοντας για πρώτη φορά στην ομάδα του την πρωτοπορία στο σκορ με 87-85.

Ακολούθησαν εκατέρωθεν βολές με την ομάδα του Περάσοβιτς, ούσα πιο ψύχραιμη, και με επιμέρους 3-15 στο τελευταίο τετράλεπτο, να φτάνει στη νίκη με 90-86,αποτέλεσμα που την διατηρεί εντός της πρώτης οκτάδας, η οποία συνεχίζει στα πλέι οφς της Ευρωλίγκα, καθώς έφτασε τις 11 νίκες σε 22 αγώνες, ενώ η Μιλάνο υποχώρησε στο 7-15.

Εξέλιξη αγώνα
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους και με μπροστάρη τον Ντράγκιτς έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά στο σκορ (8-24 στο 7΄14΄΄). Μάλιστα, κατάφεραν να αυξήσουν το πλεονέκτημα τους μέχρι το + 19 (27-46), μετά από 4 αγωνιστικά λεπτά στην δεύτερη περίοδο και τους Ραντούλιτσα, Σάντερς να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα.

Η είσοδος του Άλεξ Κέρκ, που έδωσε ενέργεια στην τουρκική ομάδα, και η άνοδος των Ερτέλ Γκρέιντζερ επέτρεψε στην Εφές να μειώσει σε 38-50, πριν το 40-54 του ημιχρόνου.

Κατά την διάρκεια της ανάπαυλας η ομάδα του Βελιμίρ Περάσοβιτς αναδιοργανώθηκε κι εξαπέλυσε την αντεπίθεση της… Ανεβάζοντας την πίεση της στην μπάλα από το κέντρο του γηπέδου και με χαρακτηριστική ευστοχία στα τρίποντα (6/7) οι Τούρκοι κατάφεραν να μειώσουν αρχικά σε 59-66 και στην συνέχεια σε 69-74 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, ο Μπαλμπάι, που έδωσε πολύτιμες λύσεις από τον πάγκο σε άμυνα και επίθεση, με τρίποντο ισοφάρισε σε 74-74, ολοκληρώνοντας ένα 12-2 για την ομάδα του στο 31΄.

Η ομάδα του Ρέπεσα, ωστόσο, παρέμεινε ψύχραιμη και με επιμέρους 1-9, ξέφυγε και πάλι (75-83), αλλά η τουρκική ομάδα έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη στο τελευταία πεντάλεπτο. Κράτησε τους αντιπάλους της, με τρομερή άμυνα πάνω στην μπάλα, στους 3 πόντου και σκοράροντας 15 με την σειρά της έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη.

O Ντόγκους Μπαλμπάι έδωσε στην Εφές την ενέργεια και το πάθος που της έλειπε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τούρκος γκαρντ με 9 πόντους (4/5σουτ), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 13΄21΄΄ συμμετοχής, έκανε ρεκόρ καριέρας στο σύστημα αξιολόγησης με 18 βαθμούς PIR και ήταν ο «άσος» που έβγαλε από το μανίκι του ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Δεκάλεπτα: 15-27, 40-54, 69-74, 90-86
Διαιτητές: Πέρεθ, Ζαμοΐσκι, Μάντιλα