ΤΣΣΚΑ: Δίχως έλεος κατοστάρα κατά του Ερυθρού Αστέρα!

2017-02-09T20:45:52+00:00 2017-02-09T20:45:52+00:00.

09/Feb/17 20:45

Η ΤΣΣΚΑ έδειξε για πολλοστή φορά τα κοφτερά της επιθετικά δόντια, επικρατώντας με 102-80 του Ερυθρού Αστέρα (εδώ τα πλήρη στατιστικά) και έτσι παρέμεινε στη δεύτερη θέση με τον Ολυμπιακό να μπορεί να την πιάσει ξανά την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

Ο Νάντο Ντε Κολό και ο Νικίτα Κουρμπάνοφ κυρίως, ήταν αυτοί που με σχεδόν άψογη στατιστική στα σουτ κονιορτοποίησαν την εύθραυστη άμυνα των πρωταθλητών Σερβίας που για τρία δεκάλεπτα απαντούσαν αλλά χωρίς ποτέ να γίνουν πραγματικά απειλητικοί απέναντι στην τρίποντη (και όχι μόνο) ρωσική “θύελλα”.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 33-25 στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενη τη παροιμιώδη της ευστοχία από παντού. Ευστόχησε σε 7/7 τρίποντα μέχρι ο Τεόντοσιτς να χάσει ένα στο τέλος της περιόδου και συνολικά οι Ρώσοι αστόχησαν μόνο σε δύο δίποντα (4/6, 11π. ο Ντε Κολό). Παρόλα αυτά και δίχως τον Γιόβιτς, ο Ερυθρός Αστέρας κρατήθηκε στο σκορ χάρη στα 9/9 του δίποντα (8π. Κούζμιτς).

Αυτή ακριβώς η ευστοχία των Σέρβων και οι άψογες συνεργασίες τους (12 ασίστ τις οκτώ ο Μίτροβιτς) ήταν που τους είχε μέσα στο παιχνίδι διαρκώς (38-32 με 12/14), αλλά η άμυνα τους πρόδιδε σε ολόκληρο το πρώτο μισό του αγώνα. Οι 58 πόντοι της ΤΣΣΚΑ τα λένε όλα. Ο Ντε Κολό και ο Κουρμπάνοφ μαζί (18+14) ευστόχησαν σε όλα -πλην ενός δίποντου- τα σουτ που επιχείρησαν (8/9διπ., 3/3τριπ., 7/7βολ.) και έτσι οι πρωταθλητές Ευρώπης απόλαυσαν ένα γερό αλλά όχι απολύτως ασφαλές +12 (58-46) στο ημίχρονο.

Ο πεισματάρης Ερ. Αστέρας δεν άφησε την ΤΣΣΚΑ (60-46) να ξεφύγει και μείωσε σε 62-56 (23′)! Εκεί που έδειχνε ικανός να διεκδικήσει ακόμα και τη νίκη, “μίλησε” πάλι το αχτύπητο δίδυμο των Ντε Κολό και Κουρμπάνοφ που ακόμα να αστοχήσει (74-59 στο 27.30”). Κάπου εκεί ο Αστέρας… παρέδωσε πνεύμα απέναντι στο ρωσικό “θωρηκτό”.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το βιολί τους με τον Τεόντοσιτς να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (89-68 στο 34′) και ακόμα παραπέρα και το μόνο που πραγματικά είχε ενδιαφέρον ήταν αν η ΤΣΣΚΑ θα μπορέσει να πετύχει ακόμα μία κατοστάρα (είχε τρεις) φέτος. Κάτι που κατάφερε ένα λεπτό πριν το τέλος με καλάθι του Χίγκινς απέναντι στους αποκαρδιωμένους και ανήμπορους να αντιδράσουν Σέρβους…

Που κρίθηκε:

Παρά τις συνεπείς και οργανωμένες προσπάθειες του Αστέρα για τρία δεκάλεπτα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε για μεγάλο διάστημα εκπληκτική ευστοχία και φυσικά πιο ποιοτικές και ποσοτικές λύσεις από την αντίπαλο του. Η άμυνα (ή επίθεση της ΤΣΣΚΑ καλύτερα) και τα ριμπάουντ “πρόδωσαν” τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τίποτα απέναντι σε μία αποφασισμένη, φορμαρισμένη και απολύτως συγκεντρωμένη ομάδα.

Παίκτης- κλειδί:

Μπορεί ο Νάντο Ντε Κολό να ήταν πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ, αλλά τις επιδόσεις του τις περιμένεις. Όχι όμως και αυτές του εκπληκτικού Κουρμπάνοφ που έκανε ρεκόρ καριέρας με πόντους χωρίς αστοχήσει σε σουτ!!!