2017-02-24T21:56:46+00:00 2017-02-24T22:02:50+00:00.

24/Feb/17 21:56

Σε εξαιρετική κατάσταση η Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που έφυγε με το “διπλό” από το Μπάμπεργκ και μετράει πλέον 4 νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι Λιθουανοί ηττήθηκαν από τον Ολυμπιακού την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά επέστρεψαν στις επιτυχίες κερδίζοντας τη γερμανική ομάδα με 91-86. Έτσι έφτασαν στο 10-13 και είναι πλέον δύο νίκες πίσω από την Μπασκόνια που βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την πλευρά της η Μπάμπεργκ μένει αρκετά πίσω αφού μετράει 6 ήττες στα 7 τελευταία παιχνίδια και ρεκόρ 8-15.

Το δίδυμο Λούκας Λεκαβίτσιους – Παούλιους Γιανκούνας σημείωσε 53 πόντους, με τον πρώτο να σταματάει στους 29 (ρεκόρ καριέρας) και τον δεύτερο στους 24 πόντους. Από τους γηπεδούχους, ο Νίκολο Μέλι είχε 17 πόντους, όσους και ο Ντάνιελ Τάις, ενώ ο Ντάριους Μίλερ σταμάτησε στους 15. Ο Νίκος Ζήσης από την πλευρά του είχε 5 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ξεκίνησε το παιχνίδι βρίσκοντας πολλές λύσεις στον επιθετικό τομέα, με την άμυνα των Γερμανών να είναι κακή. Μάλιστα οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφεραν να πετύχουν 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα απέναντι στους γηπεδούχους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-28, ενώ στη συνέχεια η Μπάμπεργκ προσπάθησε να αντιδράσει. Η διαφορά μειώθηκε, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι. Το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 45-49, και τον Παούλιους Γιανκούνας να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση.

Οι Μίλερ, Μέλι και Ζήσης ανέβασαν την απόδοσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο και η Μπάμπεργκ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα, βελτιώνοντας την αμυντική τους εικόνα, και βρίσκοντας τους διαδρόμους στον επιθετικό τομέα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 68-67, αλλά στην τελευταία περίοδο, η Ζαλγκίρις Κάουνας επέβαλε και πάλι τον ρυθμό της. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ και μάλιστα να προηγηθούν με 81-74, δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι προσπάθειες των Γερμανών στο τέλος δεν είχαν αποτέλεσμα και έτσι η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη με 91-86.

Που κρίθηκε:

Η κακή περιφερειακή άμυνα της Μπάμπεργκ στοίχησε στους Γερμανούς. Η Ζαλγκίρις είχε την ευκαιρία να πάρει αρκετά σουτ υπό καλές προϋποθέσεις και το έκανε με αποτέλεσμα να έχει 13/23 τρίποντα στο παιχνίδι, με τον Λεκαβίτσιους να κάνει… πάρτι στην τελευταία περίοδο.

Παίκτης-κλειδί:

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος πέρα από τον Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε πραγματικά ότι ήθελε στο παρκέ! Είχε 29 πόντους που αποτελούν νέο προσωπικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, ενώ τα ποσοστά του ήταν εξωπραγματικά (2/2 βολές, 6/7 δίποντα, 5/5 τρίποντα).