Φοβερό φινάλε: Πρίντεζης σαν να ήταν στην Πόλη!!!

2017-03-22T21:05:56+00:00 2017-03-22T21:24:56+00:00.

22/Mar/17 21:05

Έμεναν 20 δευτερόλεπτα, ο Έρικ Γκριν πέρασε τον αντίπαλο του περίπου πέντε πριν το τέλος σαν άλλος Σπανούλης πάσαρε στον Γιώργο Πρίντεζη και αυτός έβαλε το ίδιο- ΤΟ ΙΔΙΟ- καλάθι με εκείνο του τίτλου στην Πόλη!!!

Αποστολή του Νίκου Βαρλά και του Σταύρου Μπαρμπαρούση / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 66-64 στην παράταση (εδώ τα πλήρη στατιστικά) από το Βελιγράδι σε ένα συναρπαστικό, αγωνιώδες, άγριας ομορφιάς παιχνίδι που κρίθηκε με το “πεταχτάρι” του Πρίντεζη περίπου τρία δεύτερα πριν το τέλος και κρατάει ακόμα ανοικτό το ενδεχόμενο να μπει στην πρώτη δυάδα εξασφαλίζοντας το αβαντάζ έδρας για τα πλέι οφς της Ευρωλίγκας!

Ο Ολυμπιακός πήγε να χάσει ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε δικό του με φοβερό τον Παπανικολάου, αλλά σαν ένα deja vu του δεύτερου ημιχρόνου του με εκείνο της Γαλατά, βρέθηκε πίσω από τον ψυχωμένο Αστέρα που ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να φτάσει μία ανάσα από την πρόκριση του στα πλέι οφς. Εκεί όμως εμφανίστηκε ο τρομερός Δημήτρης Αγραβάνης και γύρισε το παιχνίδι σχεδόν μόνος του μέχρι να κριθεί στην παράταση από τον clutch Πρίντεζη.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Παρότι ο Βασίλης Σπανούλης δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι εξαιρετικά! Ο Έρικ Γκριν ανέλαβε χρέη «εκτελεστή» μαζί με τον Παπανικολάου (6+5 πόντους), αλλά η άμυνα των «ερυθρολεύκων» ήταν αυτή που χαρακτήρισε το παιχνίδι αφού δέχτηκε μόλις εννιά πόντους! Το προβάδισμα με 17-9 ήρθε εύλογα, αφού η «ξεχαρβαλωμένη» λόγω και της απουσίας του Γιόβιτς (ο Τσαρλς Τζένκινς στον «άσο»), επίθεση των Σέρβων δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις μπροστά στο «κόκκινο τείχος», κάνοντας μάλιστα έξι λάθη.

Ο Ολυμπιακός έλεγξε το αμυντικό ριμπάουντ με τον Μιλουτίνοφ να ξεκινάει στο αρχικό σχήμα πάνω στον Κούζμιτς και τον Πάτρικ Γιανγκ να τον αλλάζει χωρίς να υστερήσει, όπως το ίδιο συνέβη με τον Μπιρτς που μπήκε τρίτος. Ο Σπανούλης με την μπάλα στα χέρια και τον Ουότερς δίπλα του, τράβηξε την άμυνα των γηπεδούχων πάνω του και ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν αυτός που πήρε τη σκυτάλη στην επίθεση με πέντε σερί πόντους δίνοντας το μεγαλύτερο προβάδισμα στον Ολυμπιακό (24-11 στο 14’).

Το +13 του Ολυμπιακού φάνταζε πραγματικά μικρό με τον πλήρη εγκλωβισμό των γηπεδούχων και έδωσε ουσιαστικά το δικαίωμα στους αντιπάλους του να ελπίζουν. Μείωσαν σε 26-17 με τον Ολυμπιακό να χάνει και αυτός τον επιθετικό του ρυθμό, ωστόσο η άμυνα και τα αμυντικά ριμπάουντ βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να πάνε στα αποδυτήρια με την ασφάλεια των 13 πόντων (30-17). Έστω και μικρότερη από όσο μπορούσε να εξασφαλίσει με τα 11 λάθη του Αστέρα, τα 0/5 τρίποντα και τις επτά δικές του περισσότερες κατοχές…

Δεύτερο ημίχρονο

Με τον Νέιτ Ουόλτερς στο «τιμόνι» που πέτυχε μάλιστα το πρώτο τρίποντο του Ερ. Αστέρα στο παιχνίδι μόλις στο 23’ (!), οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντελώς διαφορετικά το δεύτερο ημίχρονο. Μείωσαν σε 32-28 και το παιχνίδι ξεκίνησε σχεδόν από το… μηδέν. Αυτό μέχρι ο Παπανικολάου να “ξεκολλήσει” την ομάδα του με τρίποντο, δίποντο και ακόμα μία μεγάλη άμυνα (κλέψιμο και αιφνιδιασμό του Πρίντεζη, 39-28!).

Ήταν αυτό που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να βρει ξανά την αυτοκυριαρχία του μετά και το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στο +4. Ωστόσο η διαφορά δεν έμεινε εκεί. Αντίθετα οι Σέρβοι άρχισαν να σκοράρουν από μακριά και μείωσαν στον πόντο (41-42 στο 29′) με 4/10 τρίποντα! Ο Αστέρας μάλιστα πέρασε και μπροστά, 43-42 με καλάθι του Σιμόνοβιτς βάζοντας 26 στην τρίτη περίοδο (!) σε ένα διάστημα που έλειπε στον πάγκο ο κορυφαίος του Ολυμπιακού (Παπανικολάου) και με τον Σπανούλη να μην μπορεί να επιβληθεί.

Το κακό δεύτερο ημίχρονο του Ολυμπιακού με τη Γαλατά εμφανίστηκε σαν φάντασμα και στην “Κόμπανκ Αρένα”. Εκεί που ήταν αυτός που δεν άφηνε τον αντίπαλο του να σκοράρει, βρέθηκε ο ίδιος σε ανάλογη θέση με τον Αστέρα να παίρνει διαφορά με 50-42 στο 33.30” χάρη σε ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ που έφτασε στο 22-3 (και 18-0 σερί)!

Ο Δημήτρης Αγραβάνης όμως έδωσε πνοή και πάλι στον Ολυμπιακό. Με δύο τρίποντα έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι (53-48) και με γκολ φάουλ το πήγε στο καλάθι (53-51 στο 36′), κάνοντας και ρεκόρ καριέρας ταυτόχρονα!

Στο τελευταίο δραματικό τρίλεπτο, ο Σφαιρόπουλος πέρασε τον Πρίντεζη στο “πέντε” για να κρατήσει τον Αγραβάνη στην πεντάδα και ο τελευταίος με βολές (11 σερί δικοί του) έφερε το ματς στα ίσια (53-53)!

Δύο τεράστια τρίποντα από τον Γκούντουριτς και τον Πρίντεζη έφερε το ματς στο 58-58, οι γηπεδούχοι αστόχησαν στην τελευταία τους κατοχή αλλά το τρίποντο νίκης του Μάντζαρη- ίσως μπορούσε να τροφοδοτήσει τον Πρίντεζη- βρήκε σίδερο και το ματς πήγε στην παράταση!

Η παράταση

Οι άστοχες βολές του Πρίντεζη στην παράταση έδωσαν προβάδισμα στον Αστέρα, αλλά ο Παπανικολάου ήταν ξανά εκεί με γκολ φάουλ (62-61). Ο Σφαιρόπουλος προτίμησε τα χαμηλά σχήματα με ελληνικές πεντάδες για να του βγούνε οι αλλαγές στα μαρκαρίσματα και ο Ολυμπιακός στο 64-64 είχε την τελευταία επίθεση χάρη στην καταπληκτική άμυνα του Παπαπέτρου πάνω στον Γκούντουριτς (20”). Ο Πρίντεζης έκανε το πεταχτάρι του θυμίζοντας εκείνο το καλάθι στον τελικό του 2012 και ο Αστέρας στα τρία δεύτερα που απέμεναν δεν πρόλαβε να κάνει μία αξιοπρεπή επίθεση…

Που κρίθηκε:

Συνολικά κρίθηκε στη μεγάλη άμυνα του Ολυμπιακού, την ψυχή του Αγραβάνη και του Παπανικολάου και φυσικά στα μαγικά χέρια του Γιώργου Πρίντεζη που πέτυχε ακόμα ένα μεγάλο καλάθι στη σπουδαία του καριέρα. Αποδείχτηκε, δε, πως ο ελληνικός “κορμός” του Ολυμπιακού που τόσα χρόνια τον κράτησε στην ελίτ, παραμένει ισχυρός παρότι ο Βασίλης Σπανούλης δεν ήταν και πάλι ο εαυτός του λόγω της ίωσης που τον έχει ταλαιπωρήσει.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν παντού, ο MVP της ομάδας του, ο Δημήτρης Αγραβάνης αποδείχτηκε κάτι παραπάνω από καθοριστικός με την τρομερή του εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο γυρνώντας το παιχνίδι εκεί που ο Ολυμπιακός φαινόταν χαμένος, αλλά με τέτοιο σουτ από τον Πρίντεζη δεν μπορείς να μην τον τοποθετήσεις στο ρόλο του κορυφαίου!