Έχασε (πάλι) η Φενέρ, νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

2017-03-23T20:33:31+00:00 2017-03-23T20:48:35+00:00.

23/Mar/17 20:33

Θρίαμβος για την Αναντολού Εφές που επικράτησε στον τουρκικό εμφύλιο απέναντι στην Φενέρμπαχτσε με 80-77 και εξασφάλισε την πρόκριση της στα playoffs της Ευρωλίγκας!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπάθησε τη μεγάλη ανατροπή όμως ο Μπόμπι Ντίξον αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός έχει τη δυνατότητα να “πιάσει” τη Φενέρ με πιθανή νίκη απέναντι στην Μπασκόνια σε μία αναμέτρηση που και οι δύο ομάδες “καίγονται”.

Το δίδυμο των Ντίξον (19π, 8ρ) και Μπογκντάνοβιτς (16π, 4ασ) ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι φιλοξενούμενοι με τον Σέρβο γκαρντ να αγωνίζεται μόνο στο δεύτερο ημίχρονο. Για λογαριασμό της Εφές που “έκατσε” στο τέλος, ξεχώρισαν μεταξύ άλλων οι Ντάνστον (14π, 4ρ) και Γκρέιντζερ (13π, 5ασ).

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

H Εφές ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των αντιπάλων ξέφυγε νωρίς με +8 (10-2) έπειτα από τρίποντο του Ντέρικ Μπράουν. Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ βοήθησε τη Φενέρμπαχτσε να ανακάμψει αγωνιστικά και με κύριους επιθετικούς εκφραστές τους Μαχμούτογλου και Βέσελι μείωσε σε 12-11, πριν ο Μπαλμπάι απαντήσει για το 17-14.

O Τούρκος γκαρντ ήταν εντυπωσιακός με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-14 και ο πολύ γρήγορος ρυθμός να τους ευνοεί ξεκάθαρα.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στην απουσία του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος βρέθηκε στην 12άδα αλλά η χρησιμοποίηση του Ουγκουρλού τόσο νωρίς έδειξε πως ο Σέρβος γκαρντ δεν ήταν έτοιμος. Το έλλειμμα δημιουργίας της Φενέρ ήταν εμφανές την ώρα που η Εφές πετύχαινε το ένα καλάθι μετά το άλλο ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 28-16 δια χειρός Τόμας.

Οι 7 σερί πόντοι του Ντίξον έφεραν τους φιλοξενούμενους κοντά (32-25) αλλά το νέο γρήγορο 5-0 σερί (37-25) ανάγκασε τον εκνευρισμένο Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ και το πινακάκι του να… την πληρώνει! Ο Μπράιαν Ντάνστον ήταν ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα και με πάρτι καρφωμάτων διαμόρφωσε το 42-30, πριν ο Ντίξον στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια με εύστοχο τρίποντο για το 44-35.

Μεγαλύτερο όπλο της Εφές στο πρώτο μισό ήταν η ενέργεια σε επίθεση και άμυνα ως αποτέλεσμα των περισσότερων λύσεων αλλά και το εξαιρετικό 5/7 τρίποντα.

Κακό ξεκίνημα και… αντεπίθεση για Φενέρ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την Φενέρ που είδε τους αντιπάλους να ανοίγουν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (55-38) και τον Μπαλμπάι να συνεχίζει να “πληγώνει” την αντίπαλη άμυνα. Ο Ομπράντοβιτς έριξε στη μάχη τον Μπογκντάνοβιτς αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε αφού τα λάθη είχαν φτάσει πλέον τα 13 και το προβάδισμα της Εφές το +17 (63-46).

Από αυτό το σημείο και έπειτα όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς! Πρώτα ο Νάναλι, στη συνέχεια ο Κάλινιτς και εν τέλει ο Μπογκντάνοβιτς συνδέθηκαν με το καλάθι για να μειώσουν μετά από πολλή ώρα στο -6 (67-61) και να βάλουν “φωτιά” στην εξέδρα που κάθονταν οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσε.

Το μομέντουμ είχε πλέον αλλάξει αφού το τάιμ του Περάσοβιτς δεν ήταν ικανό να σταματήσει την ορμή των φιλοξενούμενων που έφτασαν ακόμα πιο κοντά (67-63) δια χειρός Ούντο και 5.59′ να απομένουν. Οι καλές άμυνες και ο Τζέισον Γκρέιντζερ ο οποίος ανέλαβε πρωτοβουλίες και κέρδισε φάουλ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 74-67, όμως η Φενέρ είχε και πάλι την απάντηση διατηρούμενη κοντά (76-71) έπειτα από εύστοχες βολές του Ντίξον.

O Αμερικάνος γκαρντ ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αφού με τρίποντη… βόμβα έφερε την ομάδα του σε απόσταση μιας κατοχής (78-76) και λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει! Ο Περάσοβιτς ζήτησε τάιμ άουτ για να οργανώσει την επόμενη επίθεση αλλά οι παίκτες του τα έκαναν… μαντάρα στην επαναφορά και έδωσαν εκ νέου την κατοχή στους αντιπάλους.

Δραματικό φινάλε με άστοχο Ντίξον

Στα τελευταία δευτερόλεπτα η διεκδίκηση της νίκης κρίθηκε στο σουτ! Ο Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε σε 1/2 για το (80-77), ο Πολ αστόχησε και στις δύο με αποτέλεσμα η μπάλα να βρεθεί στα χέρια του Ντίξον με 14″ στο ρολόι! Ο γκαρντ της Φενέρ διέσχισε το γήπεδο, η Εφές επέλεξε να μην κάνει και φάουλ και δικαιώθηκε με τον Αμερικάνο να αστοχεί σε πολύ δύσκολο τρίποντο!

Το τελικό 80-77 φέρνει τη Φενέρ σε πολύ δύσκολη θέση αφού πλέον είναι ορατό το ενδεχόμενο να χάσει το πλεονέκτημα έδρας από μία εκ των Παναθηναϊκού και Μπασκόνια που ακολουθούν.