2017-03-23T22:50:16+00:00 2017-03-23T23:02:53+00:00.

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τεράστιας σημασίας διπλό από την Βιτόρια και πλέον μπορεί να ονειρεύεται πως θα καταφέρει να προκριθεί στα playoffs της Ευρωλίγκας με το πολυπόθητο πλεονέκτημα έδρας.

Αποστολή στη Βιτόρια: Γιάννης Ράμμας

Οι “πράσινοι” έδειξαν δύο πρόσωπα όμως άντεξαν στο τέλος παρά τα πολλά λάθη (19) χάρη στο εξαιρετικό δίδυμο των Σίνγκλετον (18π, 8ρ) και Γκιστ (11π, 5ρ, 3κλ).

Για λογαριασμό των Βάσκων οι Φόιγκτμαν (12π, 7ρ), Χάνγκα (13π, 5ρ) και Μπάντινγκερ (11π) επιχείρησαν τη μεγάλη ανατροπή που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός (17-11) ισοβαθμεί με τη Φενέρμπαχτσε (17-11) και άφησε πίσω την Μπασκόνια (16-12) με την οποία υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με “όπλο” την σκληρή του άμυνα που κράτησε χαμηλά τους αντιπάλους προηγήθηκε με 9-4 έπειτα από κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ. Οι “πράσινοι” κυριάρχησαν πλήρως στις δύο ρακέτες, βρήκαν πόντους δεύτερης ευκαιρίας και κυκλοφόρησαν ιδανικά τη μπάλα με αποτέλεσμα να ξεφύγουν ακόμα και με +12 (16-4) αναγκάζοντας τον Σίτο Αλόνσο να καλέσει τάιμ άουτ.

Το μαγικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-6 για την ελληνική ομάδα που πρόλαβε να μαζέψει 34 (!) βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης όταν η αντίστοιχη επίδοση της Μπασκόνια ήταν -2.

Οι Βάσκοι έψαχναν απεγνωσμένα για τους παίκτες που θα τους “ξεκολλήσουν” επιθετικά και τους βρήκαν στο πρόσωπο των Χάνγκα και Λάρκιν. Πρώτα ο Ούγγρος και στη συνέχεια ο Αμερικάνος πέτυχαν δύσκολα καλάθια για το 18-29, πριν ο Τζέιμς αποκαταστήσει εκ νέου την τάξη (33-18).

Το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε στον Παναθηναϊκό ο οποίος με σερί 4-0 πήγε στα αποδυτήρια έχοντας εξασφαλίσει σημαντικό προβάδισμα. Πιο παθιασμένοι από ποτέ εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι που διεκδίκησαν κάθε μπάλα και βρήκαν συνολικά 9 πόντους ως αποτέλεσμα των 6 λαθών των Ισπανών. Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στην πιεστική άμυνα των “πρασίνων” που οδήγησε σε μόλις 2 κλεψίματα αλλά ανάγκασε πολλές φορές τους αντιπάλους να σπεύσουν να σουτάρουν για να μην τους μείνει η μπάλα στα χέρια.

Με το πόδι στο γκάζι ο Παναθηναϊκός

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια ήταν… ονειρεμένη για τον Παναθηναϊκό που συνέχισε στην ίδια ένταση και με τον ασταμάτητο Κρις Σίνγκλετον άνοιξε τη διαφορά ακόμα περισσότερο (41-23).

Το δίδυμο των Γκιστ-Σίνγκλετον έβγαλε εντυπωσιακές άμυνες, τα τρίποντα βρήκαν στόχο και η Μπασκόνια βρέθηκε εκτός διεκδίκησης της νίκης με το -22 (25-47) στο 25′ να είναι πλήρως αντιπροσωπευτικό της εικόνας των δύο ομάδων.

Τα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου ωστόσο δεν κύλησαν καλά για τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ που χαλάρωσαν επικίνδυνα και είδαν το προβάδισμα τους να μειώνεται ακόμα και στο +14 (51-37) έπειτα από κάρφωμα του Χάνγκα. Η Μπασκόνια έδειχνε πως θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα αλλά το τρίποντ0-μαχαιριά του Γκάμπριελ με τη λήξη διαμόρφωσε το 54-37.

Άντεξε παρά τα λάθη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο με τους Τζέιμς και Καλάθη μαζί στο παρκέ και τον Γιάννη Μπουρούση στη θέση “5”. Το συγκεκριμένο σχήμα ωστόσο δεν απέδωσε με τη μπάλα να “κολλάει” στην επίθεση και τον Τσάβι Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ βλέποντας την Μπασκόνια να πλησιάζει (56-43).

Η συγκεκριμένη κίνηση δεν βοήθησε τους “πράσινους” που έδειξαν τάσεις αυτοχειρίας και είδαν τους γηπεδούχους να πλησιάζουν ακόμα και στο 56-48 με 5.29′ στο ρολόι. Τα μεγάλα σουτ των Τζέιμς και Φελντέιν έδωσαν βαθιά ανάσα στην ελληνική ομάδα (63-52) αλλά τα αμυντικά κενά και τα χαμένα ριμπάουντ συνέχισαν να αποτελούν πρόβλημα.

Τα λάθη του Παναθηναϊκού δεν είχαν τέλος με δύο τρία διαδοχικά να δίνουν την ευκαιρία στους Βάσκους να ρίξουν τη διαφορά στο -6 (61-67) με 1.22′ στο ρολόι. Το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι του Γκιστ “καθάρισαν” οριστικά την υπόθεση νίκη σε μία εμφάνιση που ξεκίνησε ιδανικά και κατέληξε με πολλά προβλήματα όσο το παιχνίδι πλησιάζει στο τέλος του.

Το τελικό 72-63 σκόρπισε πολλά χαμόγελα στην ελληνική ομάδα που πλέον έχει ρεκόρ 17-11, ισοβαθμεί με τη Φενέρ και στις 2 τελευταίες αγωνιστικές θα ψάξει μία παραπάνω νίκη από τους Τούρκους για το πλεονέκτημα έδρας!