Αντέδρασε στο Μιλάνο με “διπλό” η Μπάμπεργκ

2017-03-23T22:37:28+00:00 2017-03-23T22:41:52+00:00.

23/Mar/17 22:37

Μετά από δύο σερί ήττες, η Μπάμπεργκ κατάφερε να αντιδράσει στο Μιλάνο απέναντι στην Αρμάνι, την οποία και κέρδισε με σκορ 84-76 φτάνοντας έτσι στη 10η φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα.

Το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι βρίσκεται πλέον στο 10-18, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 7-21, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως μετράει πλέον 7 σερί ήττες με τη σημερινή.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Φαμπιάν Κοζέρ, ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ είχε παράλληλα και 8 ριμπάουντ. Από την πλευρά του ο Νίκος Ζήσης έπαιξε για 19’42” και είχε 4 πόντους, 7 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Από την πλευρά των Ιταλών οι Χίκμαν και Ραντούλιτσα είχαν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η Αρμάνι προσπάθησε στην αρχή να κάνει το παιχνίδι της, αλλά η Μπάμπεργκ δεν την άφησε, με τον Νίκο Ζήση να οργανώνει το παιχνίδι των Γερμανών. Ο Έλληνας γκαρντ είχε στο πρώτο δεκάλεπτο 4 ασίστ, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, ενώ μαζί με τον Κοζέρ που είχε 9 πόντους οδήγησαν την Μπάμπεργκ στο 14-29 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά απέναντι στους Γερμανούς βελτιώνοντας την επιθετική της εικόνα. Αμυντικά όμως δεν ήταν καλή η ιταλική ομάδα με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να προηγηθεί στο πρώτο μισό του αγώνα με 50-36.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την προσπάθειά τους, προκειμένου να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, με τον Ρίκι Χίκμαν να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση. Επίσης η Αρμάνι βελτίωσε και την άμυνά της, αλλά το μόνο που κατάφερε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 12 πόντους (52-64). Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα έφτασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά οι Γερμανοί ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να φύγουν με το “διπλό” από την Ιταλία με 84-76.

Που κρίθηκε:

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπάμπεργκ έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και κατάφερε να πάρει μία μεγάλη διαφορά που της έδωσε την ευκαιρία να αποκτήσει και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Όσο και αν προσπάθησαν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, η Μπάμπεργκ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Παίκτης – κλειδί:

Ο Φαμπιάν Κοζέρ ήταν εξαιρετικός από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο γκαρντ της Μπάμπεργκ δεν είχε μόνο 17 πόντους, αλλά βοήθησε σημαντικά και στον τομέα των ριμπάουντ, μαζεύοντας 8… σκουπίδια.