Πασκουάλ: “Όταν παίξαμε άμυνα, πήραμε τη νίκη και το πλεονέκτημα έδρας”

2017-04-06T22:24:45+00:00 2017-04-06T22:30:41+00:00.

John Rammas

06/Apr/17 22:24

Στην άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου πίστωσε ο Τσάβι Πασκουάλ τη νίκη επί της Μακάμπι (61-81) στο Τελ Αβίβ και κατ’ επέκταση την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Tου Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 42 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά και μόλις 19 στο υπόλοιπο παιχνίδι κι ο 44χρονος Καταλανός προπονητής δεν είχε να εξηγήσει πολλά περισσότερα.

«Πρώτα απ’ όλα θέλω να πω ότι είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ γι’ ακόμη ακόμη φορά. Τα πράγματα σχετικά με την εικόνα του παιχνιδιού ήταν ξεκάθαρα. Στα πρώτα 20 λεπτά η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν καλύτερη από εμάς. Στη μία πλευρά του γηπέδου δεν τα πήγαμε άσχημα, αλλά στην άλλη πλευρά, δηλαδή στην άμυνα, δεν κάναμε τίποτα. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε το παιχνίδι μέσα απ’ την άμυνά μας. Πετύχαμε κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και βήμα-βήμα καταφέραμε να το γυρίσουμε και να πάρουμε μία σημαντική νίκη. Είμαστε χαρούμενοι γιατί αυτή η νίκη μας δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, κάτι που σημαίνει πως κάναμε μια πολύ καλή πορεία στην κανονική περίοδο» είπε απ’ τη Menora Mivtachim Arena.