Με την ψυχή στο στόμα το 1-0 η ΤΣΣΚΑ

2017-04-18T21:03:06+00:00 2017-04-18T21:09:39+00:00.

18/Apr/17 21:03

Η ΤΣΣΚΑ “τρόμαξε” μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Μπασκόνια αλλά τελικά κατάφερε να κάνει το 1-0 στη σειρά των playoffs της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 98-90 και για όγδοη συνεχόμενη φορά ξεκίνησαν με νίκη στα playoffs, ενώ αυτή ήταν η 11η συνεχόμενη επικράτηση επί των Βάσκων.

Τελευταία φορά που η ΤΣΣΚΑ είχε χάσει σε Game 1 ήταν τη σεζόν 2007-08 όταν ο Ολυμπιακός είχε φύγει νικητής από τη Μόσχα με buzzer beater του Λιν Γκριρ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της “ομάδας του στρατού” ήταν οι Μίλος Τεόντοσιτς (22π.) και Νάντο Ντε Κολό (17π.), ενώ για τους γηπεδούχους ο Σέιν Λάρκιν πήγε να κερδίσει μόνος του τους γηπεδούχους στην τέταρτη περίοδο.

Ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς, όμως, αποτέλεσε το έναυσμα για την ΤΣΣΚΑ ώστε να ολοκληρώσε το ματς με σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο, μετατρέποντας το 88-90 σε 98-90.

Για να δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης πατήστε εδώ

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε δίχως τον Τεόντοσιτς (αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού) στη βασική της πεντάδα, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να μπει καλύτερα στο ματς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-10 (8’) αλλά η Μπασκόνια με πρωτοστάτη τον Μπομπουά (είχε ήδη 10 πόντους στο 11’) επέστρεψε και πέτυχε μάλιστα την ανατροπή.

Συγκεκριμένα, οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 35-33 (16’) καθώς ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 16-7.

Η είσοδο τους Τεόντοσιτς, ωστόσο, βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να κλείσει προηγούμενη το πρώτο ημίχρονο και να ξεκινήσει με… φόρα το δεύτερο.

Οι παίκτες του Ιτούδη έκαναν σερί 7-0, ξεφεύγοντας με 51-42 κι ανάγκασαν τον Σίτο Αλόνσο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Φόιτμαν, όμως, έδωσε σε εκείνο το σημείο επιθετικές λύσεις στους φιλοξενούμενους.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά πίσω στο σκορ αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις έβαλαν δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ.

Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, όμως, εκτόξευσε μετέτρεψε το 63-58 σε 72-60. Ήταν η πρώτη φορά που προηγήθηκαν με +12, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν ξάνα!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 7-0 το τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά βρέθηκαν στο -1 (76-75) στο 33’ ενώ με τον Λάρκιν να είναι εντυπωσιακός έκαναν μια ακόμη επιστροφή!

Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 15 πόντους σε 6 λεπτά στην τέταρτη περίοδο κι η Μπασκόνια πέρασε μπροστά με 85-84 (37’)!

Ο Τεόντοσιτς πέτυχε μεγάλο τρίποντο, με το οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 91-90 κι αποτέλεσε το έναυσμα το ξέσπασμα νίκης στο φινάλε, όπου ολοκλήρωσε σερί 10-0 (98-90).