“Σκούπισε” την Μπασκόνια στην Ισπανία η ΤΣΣΚΑ!

2017-04-25T23:13:40+00:00 2017-04-25T23:22:17+00:00.

25/Apr/17 23:13

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε ένα εισιτήριο στο Final-4 της Κωνσταντινούπολης, αφού… σκούπισε την Μπασκόνια στην Ισπανία, κάνοντας το 3-0 στη σειρά.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη κέρδισε με 90-88, παίζοντας καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι είχαν 4 πόντους σε 8 λεπτά (74-84). Στα τελευταία δύο λεπτά όμως η Μπασκόνια γύρισε το παιχνίδι με τον εκπληκτικό Λάρκιν να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια. Το παιχνίδι έφτασε στο καλάθι (88-90) 6,3” πριν το τέλος, με τον Λάρκιν να αστοχεί (ίσως να του έγινε φάουλ) σε τρίποντο που επιχείρησε και τον Χανγκά να κόβεται από τον Κάιλ Χάινς.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Κόρι Χίγκινς, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ είχε σημαντική βοήθεια στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού από τους Νάντο Ντε Κολό (15 πόντοι) και Μίλος Τεόντοσιτς (13 πόντοι)

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Όπως και στη Ρωσία, έτσι και στην Ισπανία, η Μπασκόνια εμφανίστηκε δυνατή και από το πρώτο λεπτό έβαλε δύσκολα στους Πρωταθλητές Ευρώπης. Ο Μπάντιγκερ έδειχνε να έχει αυτοπεποίθηση στο επιθετικό κομμάτι, ενώ οι Ισπανοί κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 24-22. Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη ΤΣΣΚΑ πάντως να μην αφήνει την Μπασκόνια να πάρει κάποια καλή διαφορά, με τον Χίγκινς να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ιτούδη στο πρώτο ημίχρονο με 13 πόντους. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με 44-43 και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να μην έχει πάρει ούτε ένα επιθετικό ριμπάουντ.

Ο Τεόντοσιτς, ο οποίος δεν αγωνίστηκε πολύ στο πρώτο μισό, βοήθησε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο και μαζί με τους Ντε Κολό και Χίγκινς κατάφεραν βρουν αρκετές φορές τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι επιθετικές με τις άμυνες να μην παίζουν μεγάλο ρόλο. Η ΤΣΣΚΑ όμως ήταν λίγο πιο αποδοτική με την τρίτη περίοδος να ολοκληρώνεται με σκορ 70-72. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που προηγήθηκε με 84-74, 2 λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι έφτασαν το παιχνίδι στο καλάθι (88-90), έχοντας και την τελευταία επίθεση, με τον Λάρκιν να σουτάρει για τρεις (ίσως να του έγινε και φάουλ), αλλά να αστοχεί και τον Χανγκά να μαζεύει την μπάλα και να κόβεται από τον Κάιλ Χάινς. Έτσι οι Πρωταθλητές Ευρώπης να κερδίσουν με 90-88 και να πάρουν το εισιτήριο για το Final-4 της Κωνσταντινούπολης.

Που κρίθηκε:

Αν και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα η Μπασκόνια έβρισκε σχετικά εύκολα το δρόμο προς το καλάθι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στα πρώτα 8 λεπτά της τελευταία περιόδου σημείωσε μόλις 4 πόντους. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Ρώσους να πάρουν το προβάδισμα και να το κρατήσουν μέχρι το τέλος παρά τα μεγάλα σουτ του Λάρκιν.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Κόρι Χίγκινς ήταν φανταστικός. Ίσως να μην τον περίμεναν πολύ οι γηπεδούχοι, αλλά ήταν αυτός που…. σκότωσε την Μπασκόνια. Πήρε την μπάλα στα χέρια του σε πολλές επιθέσεις και σταμάτησε στους 21 πόντους.