Mπάμπεργκ: Πρωτάθλημα και… δική της η τελευταία θέση της Ευρωλίγκας

2017-06-11T19:00:45+00:00 2017-06-11T20:10:40+00:00.

Giannis Askounis

11/Jun/17 19:00

Κατέκτησε την πρώτη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος για τρίτη διαδοχική σεζόν η Μπάμπεργκ ολοκληρώνοντας με 3-0 τη σειρά με την Όλντενμπουργκ.

Στον τρίτο τελικό των πλέι οφ της BBL, η ομάδα του Νίκου Ζήση πήρε τη νίκη με 76-58, αν και δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με διαφορά μεγαλύτερη των έξι πόντων μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μετά την ισοφάριση σε 49-49 πέτυχε σερί 16-0, το οποίο ολοκλήρωσε στην τελευταία περίοδο. Έξι πόντους (3/6 δ., 0/1 τρ.), τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα ριμπάουντ σε 21:25 είχε ο 33άχρονος Ζήσης, ο οποίος ξεκίνησε το ματς με 1/5 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά βελτιώθηκε επιθετικά στη συνέχεια.

Αν και τερμάτισε δεύτερo στην κανονική διάρκεια της σεζόν του γερμανικού πρωταθλήματος πίσω από την Ουλμ, το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι παρέμεινε το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, κατακτώντας το πρωτάθλημα για ένατη φορά στην ιστορία της. Στον τελευταίο τελικό ξεχώρισε με δεκαπέντε πόντους ο Μαοντό Λο, ενώ τρεις ακόμη παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι ξεπέρασαν τους δέκα. Ανάμεσα στους “διψήφιους” ο Φαμπιέν Κοζέρ, ο οποίος αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης των τελικών της BBL.