Εκπληκτική η Μάλαγα νίκησε την Φενέρ του ωραίου και… μοιραίου Σλούκα!

2017-10-12T22:57:07+00:00 2017-10-12T23:18:51+00:00.

12/Oct/17 22:57

Η εξαιρετική Ουνικάχα Μάλαγα του Ζοάν Πλάθα έδειξε τα “δόντια” της στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε την οποία κέρδισε με 68-67 και ανατροπή, ξεκινώντας την Ευρωλίγκα με τις καλύτερες προδιαγραφές!

Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως αυτό δεν τους αρκούσε αφού στην τρίτη περίοδο φάνηκε ότι η ψυχολογία του ματς πηγαίνει προς τους γηπεδούχους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μάλαγα πραγματοποίησε μία μεγάλη ανατροπή με σπουδαία άμυνα και κέρδισε χάρη στο άστοχο σουτ του Σλούκα.

Κορυφαίοι για του γηπεδούχους ήταν ο Σερμαντίνι με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Μιλοσάβλιεβιτς με 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο ΜακΚόλουμ άλλαξε όλη την ροή του ματς. Από την Φενέρ ο Σλούκας ξεχώρισε με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά ήταν ο μοιραίος στο φινάλε.

Επίσης ο Γιαν Βέσελι με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισε από την ηττημένη Πρωταθλήτρια Ευρώπης στην πρεμιέρα, ενώ με τα ριμπάουντ που μάζεψε έφτασε τα 471 και έγινε ο πρώτος ριμπάουντερ της Φενέρ στην Ευρωλίγκα προσπερνώντας τον Τουρκσάν (470).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μάλαγα μπήκε δυνατά στο ματς με την βοήθεια των φιλάθλων της και προηγήθηκε με 6-0, όμως η Φενέρ με καλάθια των Ντατόμε-Τόμπσον μείωσε γρήγορα σε 6-4 (στο 3′). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με ένα συνολικό σερί 11-2 πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 11-8, χάρη σε τρίποντο του Ουαναμέικερ (στο 6′). Οι Πρωταθλητές Ευρώπης μεγάλωσαν την διαφορά τους στο +4 (15-11 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Ισπανούς να ισοφαρίζουν σε 20-20.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κώστας Σλούκας μπήκε… φουριόζος στο παρκέ και σημειώνοντας 6 πόντους και μοιράζοντας 2 ασίστ, “οδήγησε” την Φενέρ σε ένα σερί 9-0, δίνοντας της… αέρα 9 πόντων (29-20 στο 14′). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, κάτι που κατάφεραν με καλάθι του Μούσλι (34-28 στο 17′) και έδωσαν και πάλι “ζωή” στο ματς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Φενέρ να προηγείται με 41-36.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να δίνουν έναν “τρελό” ρυθμό στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 45-43 με τρίποντο του Μιλοσάβλιεβιτς (στο 23′). Όμως σε αυτό το σημείο και έπειτα από τάιμ άουτ η Φενέρ αντέδρασε και με “δράστες” τους Τόμπσον-Ντατόμε “έτρεξε” ένα σερί 10-2 και ανέβασε την διαφορά στους 10 (55-45 στο 26′). Τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με τους Τούρκους μπροστά με 57-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Μάλαγα έψαχνε μία μεγάλη ανατροπή και η Φενέρ την διατήρηση του προβαδίσματος και ένα σημαντικό διπλό. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πάθος στο παρκέ και με ένα σερί 6-0 μείωσαν στον πόντο (57-56 στο 32′) βάζοντας “φωτιά” στις εξέδρες. Το σερί στην τέταρτη περίοδο μεγάλωσε στο 10-0 και η Ουνικάχα πλέον είχε διαφορά 3 πόντων (60-57 στο 33′) με κορυφαίο τον Ρέι ΜακΚόλουμ!

Το τελευταίο 5λεπτο του αγώνα ήταν “θρίλερ” καθώς οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 64-60 και έδειχναν ότι μπορούν να κάνουν την έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής. Στο 37ο λεπτό του ματς η Μάλαγα ήταν στο +6 (66-60) είχε την ψυχολογία με το μέρος της και έπαιζε απίστευτη άμυνα, με την Φενέρ να μοιάζει “εγκλωβισμένη”.

Οι Τούρκοι απάντησαν με ένα σερί 5-0 και μείωσαν σε 68-60 1:19 πριν το φινάλε ενός σπουδαίου παιχνιδιού. Ο Κώστας Σλούκας στα 33′ μείωσε στον πόντο (68-67) και έβαλε “φωτιά” στο παιχνίδι δίνοντας ελπίδα στην ομάδα του. Ο Έλληνας γκαρντ έγινε ο μοιραίος για την ομάδα καθώς έχασε το τελευταίο σουτ και οι γηπεδούχοι νίκησαν με 68-67.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρέι ΜακΚόλουμ ο οποίος άλλαξε την ροή του ματς και ηγήθηκε του τρομερού σερί της Μάλαγα στην τέταρτη περίοδο και στο σημείο όπου κρίθηκαν σχεδόν όλα στο ματς. Συνολικά επίσης η παρουσία του Σερμαντίνι ήταν πολύ καλή.

Που κρίθηκε: Στο τρομερό σερί της Μάλαγα στην τέταρτη περίοδο, όπου έφτασε ακόμα και το 18-3 και σε εκείνο το σημείο έδειξε την δυναμική της, με την Φενέρμπαχτσε να μην μπορεί να να αντιδράσει και αυτό να της κοστίζει την νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-41, 57-50, 68-67

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλ.), Μπελόσεβιτς (Σερβ.), Περάντι (Εστ.)