Η Ζαλγκίρις “σκότωσε” τον Αστέρα των Άντιτς και Φελντέιν

2017-10-13T21:09:32+00:00 2017-10-13T21:15:48+00:00.

13/Oct/17 21:09

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η φετινή Ευρωλίγκα για την Ζαλγκίρις Κάουνας που έκαμψε την αντίσταση του ιδιαίτερα μαχητικού Ερυθρού Αστέρα που είχε για κορυφαίο παίκτη τον Πέρο Άντιτς.

Το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε τόσο δύσκολα όσο δείχνει το τελικό 78-76 με τους Πάνγκος (14π), Ουλανόβας (11π, 6ρ) και Γιανκούνας (15π, 5ρ) να ξεχωρίζουν.

Για λογαριασμό του Ερυθρού Αστέρα σε εξαιρετικό βράδυ βρέθηκε ο Πέρο Άντιτς που είχε 17 πόντους, την ώρα που ο Τάιλερ Ρότσεστι τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 7 ασίστ αλλά αστόχησε στο μπάζερ μπίτερ.  Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέιμς Φελντέιν, σταμάτησε στους 8 πόντους και τις 4 ασίστ.

Εξέλιξη του αγώνα

Σε ένα αρκετά σκληρό και γρήγορο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 8-5 δια χειρός Ντέιβις, πριν ο Ερυθρός Αστέρας απαντήσει με τους Άντιτς και Λάζιτς για το 12-13. Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν άστοχες σε αυτό το πρώτο κομμάτι με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να παραμείνει χαμηλά και τους Λιθουανούς να κλείσουν την πρώτη περίοδο με μικρό προβάδισμα (15-13).

Προϊόντος του χρόνου οι παίκτες άρχισαν να ζεσταίνονται με το πρώτο τρίποντο του Ουλάνοβας να διαμορφώνει το 25-24 στο 15′ και τον Στέφαν Γιάνκοβιτς να απαντάει με τον ίδιο τρόπο για το 29-29. Από αυτό το σημείο και έπειτα η Ζαλγκίρις βελτίωσε σημαντικά την άμυνα της και αυτό τη βοήθησε να ξεφύγει για πρώτη φορά με +6 (41-35) λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-40 έπειτα από ένα ιδιαίτερα παραγωγικό δεύτερο δεκάλεπτο (28-27) με τον… βετεράνο Γιανκούνας να είναι ο κορυφαίος της αναμέτρησης μέχρι στιγμής.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου χαρακτηρίστηκαν από κακές επιλογές, πολλά λάθη και έντονη νευρικότητα. Η Ζαλγκίρις βρισκόταν σταθερά μπροστά (47-43) αλλά σε κάθε της προσπάθεια να οικοδομήσει σημαντική διαφορά ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον τρόπο να απαντήσει (51-50). Σαν να μην έφτανε αυτό οι Σέρβοι με διαδοχικές καλές άμυνες και εκτελεστές τους Μπιέλιτσα και Άντιτς ανέτρεψαν την κατάσταση διαμορφώνοντας το υπέρ τους 55-51 ακριβώς με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι ο άφαντος μέχρι εκείνο το σημείο Πάνγκος πέτυχε 8 διαδοχικούς πόντους για να επαναφέρει την ομάδα του σε ρόλο οδηγού (61-59). Οι “ερυθρόλευκοι” συμπλήρωσαν νωρίς τα ομαδικά φάουλ, η άμυνα τους χαλάρωσε και το νέο τρίποντο του Ουάιτ έκανε ακόμα χειρότερη την κατάσταση (64-60).

Αντιθέτως, η Ζαλγκίρις βρήκε τη χαμένη της ηρεμία, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Ρότσεστι-Φελντέιν και ξέφυγε με 70-65 μόλις 3.59′ πριν το τέλος. Το μαχητικό πνεύμα του Πέρο Άντιτς ωστόσο κράτησε τον Ερυθρό Αστέρα εντός διεκδίκησης της νίκης με τον έμπειρο φόργουορντ να σκοράρει κατά βούληση για το 74-73 με 1.15′ στο ρολόι.

Το παιχνίδι έμελλε να είναι ντέρμπι μέχρι την τελευταία στιγμή αφού το νέο τρίποντο του Μπιέλιτσα μείωσε σε 76-78 και το 21ο (!) λάθος της Ζαλγκίρις έδωσε εκ νέου την κατοχή στους φιλοξενούμενους που είχαν μπροστά τους 12″. Ο Ρότσεστι εκδήλωσε μόνος του την επίθεση αλλά δεν δικαιώθηκε αστοχώντας στο σουτ νίκης ακριβώς με τη λήξη! (78-76).

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 43-40, 53-57, 78-76

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν αρνητικός για τρία δεκάλεπτα όμως στο τέλος του αγώνα ανέβασε την απόδοση του και συνέβαλε τα μέγιστα για τη νίκη! Ο γκαρντ της Ζαλγκίρις τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και μαζί με τον Ουλανόβας ήταν οι παίκτες-κλειδιά.