“Σεφτέ” για την Φενέρ στο Μιλάνο μετά από παράταση, “Σουλτάνος” ο Σλούκας

2017-10-19T22:55:43+00:00 2017-10-19T23:06:10+00:00.

Stelios Toromanidis

19/Oct/17 22:55

Την παράταση χρειάστηκε η Φενερμπαχτσέ για να πάρει την πρώτη της νίκη στην φετινή σεζόν, καθώς επιβλήθηκε με 92-86 (80-80 κ.α.) της Αρμάνι εκτός έδρας, την ώρα που ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε μια από την καλύτερες εμφανίσεις του στην Ευρωλίγκα.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο από πλευράς διακύμανσης του σκορ, με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρ “ξέφυγε”, όμως στο φινάλε η Αρμάνι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν μια πολύ δύσκολη νίκη.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Διακύμανση Αγώνα:

Χωρίς καμιά από τις δυο ομάδες να κυριαρχεί στο παρκέ, κύλησε ισορροπημένα το πρώτο δεκάλεπτο. Μπορεί ο Εμπαγιέ από πλευράς Αρμάνι να ξεκίνησε “καυτός” με 3/4 τρίποντα, όμως τα 3/10 δίποντα αποτέλεσαν ανασταλτικό παράγοντα για τους γηπεδούχους. Από την άλλη η Φενέρμπαχτσε, η οποία πήρε και την μεγαλύτερη διαφορά αυτού του διαστήματος (21-16 στο 8′) είχε κορυφαίους τους Ντατόμε και Μέλλι με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα. Η περίοδος έληξε με τρίποντο του Γκάουντλακ για το 21-23.

Ο Αμερικανός γκαρντ ξεκίνησε καλά και το δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε βοήθειες από τους Μίτσοφ και Μπέρτανς και η Αρμάνι έτρεξε σερί 9-2 γισ να μετατρέψει το -2 (27-25) σε +5 (34-29) στο 15′. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις, κυρίως με Τόμπσον και Ουαναμέικερ, με αποτέλεσμα να μειώσουν για το 38-37 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος άνηκε απόλυτα στην Φενερμπαχτσέ, η οποία κυριάρχησε στο παρκέ, έσφιξε την άμυνα της και σκόραρε 27 πόντους. Ηγέτης των Πρωταθλητών Ευρωλίγκας σε αυτό το διάστημα ήταν ο Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε τους 12 από τους 15 πόντους του μέχρι εκείνη την στιγμή, έφτασε τις 7 ασίστ χωρίς κανένα λάθος (!) και με την βοήθεια του Ντατόμε (16 πόντους) έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (64-54) στο 30΄.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν μειώσουν και να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του ματς, αρχικά η Φενεμπαχτσέ είχε απαντήσεις σε κάθε “αίνιγμα” της Αρμάνι, η οποία εντέλει τα κατάφερε να γίνει απειλητική και να στείλει το ματς στην παράταση. Κύριος εκφραστής της αντεπίθεσης ήταν ο Μπέρτανς (16 πόντοι), η διαφορά μειώθηκε στους δυο πόντους (75-77), ο Μέλι έδωσε “ανάσα” στους φιλοξενούμενους (80-75), όμως ο εκπληκτρικός Θίοντορ μείωσε σε 80-77, η Φενερμπαχτσέ έκανε λάθος και ο Μίτσοφ με τρίποντο ισοφάρισε σε 80-80. Ο Ουαναμέικερ δεν ευστόχησε στο φινάλε, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Φενερμπαχτσέ παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη και ώριμη, φτάνοντας στην νίκη, με τους Ουαναμέικερ και Βέσελι να είναι πρωταγωνιστές εκτελεστικά και τον Σλουκα να τους αξιοποιεί εξαιρετικά.

Παίκτης Κλειδί:

Ο Κώστας Σλούκας αποτέλεσε την “αιχμή του δόρατος” για τους νικητές, είχε 17 πόντους και 9 ασίστ, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει το προσωπικό του ρεκόρ στο PIR, μαζεύοντας 27 μονάδες. Έβαλε την ομάδα του μπροστά με διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στην παράταση ήταν πραγματικός ηγέτης δημιουργικά.

Οι Νικολό Μέλλι (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Μπράντ Ουαναμέικερ (16 πόντοι) και Λουίτζι Ντατόμε (16 πόντοι) συμλήρωσαν μια πολύ καλή τετράδα για τους φιλοξενούμενος.

Σημείο Κλειδί:

Η ψυχραιμία της Φενερμπαχτσέ στην παράταση έφτανε για να της δώσει την νίκη, σε ένα ματς κατά τα άλλα εντυπωσιακό ως προς το σασπένς και τις εναλλαγές συναισθημάτων.

Δεκάλεπτα: 21-23, 38-37, 54-64, 80-80, 86-92.