Χίμκι: Αήττητη και… ωραία, χωρίς άγχος τη μαχητική Ζαλγκίρις

2017-10-20T21:05:26+00:00 2017-10-20T21:05:26+00:00.

20/Oct/17 21:05

Η Χίμκι έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα- νίκες αμφότερες εντός έδρας- επικρατώντας και της Ζαλγκίρις στη Μόσχα με το άστρο του Τόμας Ρόμπινσον να λάμπει και πάλι.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με 85-77 (εδώ τα πλήρη στατιστικά) δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου παρότι η Ζαλγκίρις πάλεψε σκυλίσια ως το τέλος της αναμέτρησης, προσπάθησε να καλύψει το χάντικαπ που υπήρχε από το πρώτο μέρος με τον εκπληκτικό Γιανκούνας, αλλά ήταν ολοφάνερο πως η Χίμκι είχε την υπεροχή και τα “όπλα” για να κρατήσει το αήττητο της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Χίμκι δυσκολεύτηκε στην αρχή να βρει ρυθμό (2-6 η Ζαλγκίρις) αλλά γρήγορα βρήκε την αυτοκυριαρχία της. Ο Γιανκούνας που της προξένησε προβλήματα στην αρχή (8π.) έκατσε στον πάγκο πάνω στο πεντάλεπτο και από εκεί και πέρα υπήρχε στο γήπεδο μόνο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που γύρισε αμέσως το παιχνίδι (21-15 στο 10’, 18-10 λίγο νωρίτερα). Ο Σβεντ έβαλε 8π., ενώ ο Τόμας Ρόμπινσον άλλαξε πάλι το ρυθμό με 11 πόντους σε λιγότερο από έξι λεπτά (31-17)!

Ουσιαστικά έτσι μπήκε το νερό στο αυλάκι για τη Χίμκι. Η επιστροφή του ασυγκράτητου Γιανκούνας (14π. σε 9’) βοήθησε τη Ζαλγκίρις να κρατηθεί λίγο στο σκορ (34-25) παρά τα 0/7 τρίποντα έναντι 5/8 των γηπεδούχων. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 46–36 υπέρ της Χίμκι που κατάφερε να περιορίσει τους υπόλοιπους κινδύνους πλην Γιανκούνας (16π.) και είχε «ζεστούς» τον Σβεντ (12π.) και τον Ρόμπινσον (11π.).

Με 0/10 τρίποντα σε 25 λεπτά, η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης με μεγάλες αξιώσεις. Ο Μάλκολμ Τόμας με 7/7 δίποντα μπήκε στην εξίσωση της επίθεσης της Χίμκι που ξέφυγε μεν με 68-53, αλλά γρήγορα η μαχητική Ζαλγκίρις μάζεψε λίγο τη διαφορά αφού επιτέλους βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με μακρινά σουτ. Ο Γιανκούνας έφτασε τους 24 πόντους και η διαφορά έπεσε στους επτά (73-66 στο 35′) με τον Άαρον Ουάιτ και τον Αξέλ Τουπάν να ανεβάζουν στροφές (12+11 αντίστοιχα).

Η Ζαλγκίρις μείωσε σε 80-73 με δύο λεπτά στο χρονόμετρο και 82-76 με τρίποντο του Πάνγκος, μόλις το τρίτο για την ομάδα του. Οι Λιθουανοί έβγαλαν και την άμυνα αλλά ο Βαλίνσκας σπατάλησε την επίθεση με ένα βιαστικό και “άτσαλο” αιφνιδιασμό με τους γηπεδούχους να κρατάνε χωρίς άλλο άγχος τη νίκη στις βολές…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Τόμας Ρόμπινσον ήταν και πάλι ο παίκτης που άλλαξε το ρυθμό για τη Χίμκι, αλλά και ο Μάλκολμ Τόμας που ευστοχούσε από παντού συνέβαλλε καθοριστικά όταν κάπως έπεσε η αποδοτικότητα του συμπατριώτη του και κυρίως του Σβεντ.

Που κρίθηκε:

Το ματς κρίθηκε πρακτικά από τη δεύτερη περίοδο όταν η Χίμκι πήρε μία διαφορά που ουσιαστικά ποτέ δεν επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να φανεί απειλητική παρά τις προσπάθειες της. Ουσιαστικά όμως τη διαφορά έκανε το βάθος της Χίμκι, οι πολλές επιλογές της στην επίθεση αλλά και η τραγική αστοχία των Λιθουανών έξω από τα 6.75 μέτρα.

Δεκάλεπτα : 21-15, 25-21, 17-17, 22-24

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβ.), Λοτερμόζερ (Γερμ.), Περούγκα (Ισπ.)