Απέδρασε από τη Μάλαγα δια χειρός Ουλάνοβας η Ζαλγκίρις του Σάρας!

2017-11-14T23:02:36+00:00 2017-11-14T23:19:16+00:00.

14/Nov/17 23:02

Σε ένα ματς που κέρδιζε με 20 πόντους και κατέληξε στην… παράταση, η Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέρασε και από την έδρα της Ουνικάχα Μάλαγα με 85-83, συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία στην φετινή Ευρωλίγκα!

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες να ήταν κοντά στο σκορ και να προμηνυόταν ντέρμπι στο δεύτερο μέρος, όμως οι παίκτες του Σάρας μπήκαν… φουριόζοι στο τρίτο δεκάλεπτο και νόμιζαν “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη. Εντέλει η Μάλαγα πραγματοποίησε μία σπουδαία ανατροπή, αλλά στην παράταση ¨λύγισε” από τον Ουλανόβας.

Πλέον οι Λιθουανοί έχουν ρεκόρ 4-3 και βρίσκονται στην πρώτη 8αδα της βαθμολογίας, ενώ η Ουνικάχα Μάλαγα υποχώρησε στο 3-4.

Θα πρέπει να πούμε ότι μετά και την αποψινή της νίκη, η Ζαλγκίρις έφτασε τα 3 διπλά στην Ευρωλίγκα μετά και από αυτά σε Μιλάνο και Βαρκελώνη.

Η εξέλιξη του αγώνα

“Ζεστές” μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, όμως οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα ήταν λίγο πιο εύστοχοι και είχαν ένα μικρό προβάδισμα με 9-7 (στο 4′). Μπορεί το παιχνίδι να παρέμενε ντέρμπι, όμως η Ζαλγκίρις με τον Πάνγκος να φτάνει τους 5 πόντους πήρε “κεφάλι” στο σκορ με 14-13 (στο 7′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-17 υπέρ της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα γρήγορο σερί 8-2 και πέρασαν μετά από ώρα ξανά μπροστά στο σκορ με 25-23 (στο 12′). Το ματς ήταν ξεκάθαρα ντέρμπι και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των 3 πόντων (32-29 η Ζαλγκίρις στο 16′). Η Ζαλγκίρις κρατούσε το προβάδισμα με 36-33 (στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-34.

Τρομερή Ζαλγκίρις αλλά… παράταση!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ανδαλουσία, βρήκε τους Λιθουανούς να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 και να “εκτοξεύουν” στην διαφορά στο +15 (49-34 στο 23′). Το σερί της Ζαλγκίρις μεγάλωσε στο 15-2 και η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (56-36 στο 26′) και πλέον οι φιλοξενούμενοι έγιναν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-46 (στο 29′) με ένα τρομερό σερί 10-0 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 59-48.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα και με περίπου 7 λεπτά να απομένουν για το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι ήταν το φαβορί για την νίκη έχοντας προβάδισμα 11 πόντων (61-50). Στο 35ο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν ότι μπορούσαν για την ανατροπή, αλλά η Ζαλγκίρις έβρισκε τις “απαντήσεις” κρατώντας σημαντικό προβάδισμα με 64-53. Οι Ανδαλουσιάνοι απάντησαν με ένα μικρό σερί 5-0 και μείωσαν σε 64-58 4 λεπτά πριν την λήξη.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11 πόντους διαφορά (70-59) να διαχειριστούν και ήταν μία “ανάσα” από την νίκη. 1:30 πριν το τέλος με το σκορ στο 70-64, η Ουνικάχα έκανε λάθος στην επίθεση, ο Μίσιτς σκόραρε (72-64) και η Ζαλγκίρις “κλείδωσε” το διπλό. Στα 40 δευτερόλεπτα η Μάλαγα με σερί 6-0 μείωσε στο καλάθι την διαφορά (72-70) και έβαλε “φωτιά” στο ματς. Τελικά 0/2 βολές του Μίσιτς και ένα λέι απ του ΜακΚάλουμ στα 3 δευτερόλεπτα έστειλαν το ματς στην παράταση (72-72).

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με την Ζαλγκίρις 3 λεπτά πριν το τέλος να έχει το ισχνό προβάδισμα του 1 πόντου (78-77). Με λιγότερο από 1:30 να απομένει οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 83-81, όμως και πάλι ο ΜακΚάλουμ στα 2′ πριν την λήξη ισοφάρισε σε 83-83, όμως ο Ουλανόβας με buzzer beater σουτ έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 85-83!

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέβιν Πάνγκος έκανε ξανά την διαφορά για την Ζαλγκίρις έχοντας 21 πόντους και 5 ασίστ, ενώ και ο Ουάιτ βοήθησε με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο και στο εντυπωσιακό σερί της Ζαλγκίρις (15-2) και στο ότι κατάφερε παρότι έχασε προβάδισμα 20 πόντων, να καταφέρει στην παράταση να κερδίσει αποδεικνύοντας ότι είναι μία εξαιρετική ομάδα. Και φυσικά επίσης ο αγώνας κρίθηκε στην τέλεια τελευταία επίθεση της Ζαλγκίρις που σχεδίασε ο Σάρας και “εκτέλεσε” ο Ουλανόβας!

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-41, 48-59, 72-72, 83-85

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.