Παναθηναϊκός-κριτική: (Σταθερά) MVPs οι Καλάθης & Γκιστ, value for money οι Θανάσης & Ίαν

2017-11-16T21:11:26+00:00 2017-11-16T21:15:07+00:00.

John Rammas

16/Nov/17 21:11

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη δραματική νίκη επί της Αναντολού Εφές (81-82) στην Κωνσταντινούπολη για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Άρχισε ζεστός στα πρώτα 9:15 (7π. με 3/4 σουτ, 1ρ., 1ασ.), δεν πήρε πολλές προσπάθειες στη συνέχεια, ενώ με 4φ. από το 28′ δεν ρίσκαρε πολύ στην άμυνα, όπου είχε αρκετά προβλήματα κυρίως κοντά στο καλάθι. Παρόλα αυτά, ήταν από τους διακριθέντες του Παναθηναϊκού (11π. με 2/3δίπ., 1/2τρίπ., 4/6β., 2ρ., 2ασ., 3λ. σε 27:20).

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Ήταν άτολμος τόσο στο πρώτο (3π. με 1/2 σουτ, 1ρ., 2λ.) όσο και στο δεύτερο ημίχρονο (2π. με 1/3 σουτ, 3ρ., 1κλ.), αλλά το δεύτερό του καλάθι (79-79 στο -39′) άξιζε για περισσότερα.

#11 Νίκος Παππάς
Δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στα 5:54 της χρησιμοποίησής του στη δεύτερη περίοδο (0/1τρίπ., 1λ.), αλλά η ικανότητά του στο “ένας εναντίον ενός” τον κατέστησε απαραίτητο στην τέταρτη, όπου σκόραρε το τρίποντο-ανάσα για το 69-65 στο 34′, πριν αφήσει τη συνέχεια στους υπόλοιπους (3π. με 0/1δίπ., 1/3τρίπ., 1κλ., 1λ. σε 14:48).

#12 Μάρκους Ντένμον
Δεν κατάφερε να συνεχίσει από όπου το είχε αφήσει με τη Χίμκι και τα 6:16 προς το τέλος της πρώτης περιόδου και στην αρχή της δεύτερης ήταν όσα πήρε όλα κι όλα (2π. με 1/4 σουτ, 1ρ., 2ασ.).

#14 Τζέιμς Γκιστ
Κέρδισε κι έχασε αρκετές μονομαχίες στα πρώτα του 7:27 (2π., 2ασ.), δε βοήθησε επιθετικά στα νέα 9 λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το πρόσημο στο τέλος ήταν θετικό και πώς αλλιώς με το κόψιμο στον Έρικ ΜακΚόλουμ στην εκπνοή. Αυτό ήταν το δεύτερο προσωπικό δίπλα σε 11 πόντους (4/5δίπ., 1/2τρίπ.), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30:03.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Αξιοποίησε στο ακέραιο τα πρώτα του 5:07 στη δεύτερη περίοδο (7π. με 3/3 σουτ, 1ρ.) κι ο Τσάβι Πασκουάλ τον εμπιστεύτηκε για άλλο τόσο στη συνέχεια (9π. με 4/4δίπ., 1/1β., 3ρ., 1λ. σε 11:42), παρά τις όποιες δυσκολίες με την πιο αθλητική γραμμή ψηλών της Αναντολού Εφές.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Μπήκε για 4:06 στη δεύτερη περίοδο για να ξεκουράσει τον Νικ Καλάθη, αλλά δεν έδειξε να είναι στο κλίμα του παιχνιδιού (0/1 σουτ, 1ασ.) και δεν επέστρεψε ποτέ ξανά. Όχι πως με τέτοια εμφάνιση από τονν αρχηγό του Παναθηναϊκού περίσσευσε άλλος χρόνος για τον ίδιο.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Προσπάθησε, αλλά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τον Μπροκ Μότουμ κυρίως κι η συμμετοχή του δεν ξεπέρασε τα 7:45 (2π. με 1/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 1κοψ., 1λ.).

#23 Ζακ Όγκουστ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Πήρε σερί τα πρώτα 7:27, αλλά ήταν άτολμος επιθετικά (1/2 σουτ στο συγκεκριμένο διάστημα και 2/5 συνολικά), όπως και στα υπόλοιπα 10:00 (σε όλη την τρίτη περίοδο και καθόλου στην τέταρτη). Ο Ρίκι Λίντο κυρίως του προκάλεσε κι αρκετά προβλήματα στην άμυνα.

#33 Νικ Καλάθης
Έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του (6π. με 2/4 σουτ, 3ρ., 5ασ., 1κλ. σε συνεχόμενα 10:39 από την έναρξη), όχι να κυνηγήσει το triple-double, το οποίο εν τέλει έχασε για μόλις ένα ριμπάουντ, αλλά να ηγηθεί εκ νέου του Παναθηναϊκού. Με 29 πόντους (7/13δίπ., 3/4τρίπ., 6/8β.), συμπεριλαμβανομένου και του game winner, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 2 λάθη σε 35:54 έκανε ακριβώς αυτό. Συν τα career-highs σε πόντους και index rating στη διοργάνωση.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Ο Τσάβι Πασκουάλ τον εμπιστεύτηκε από την αρχή (4π., 1ρ. πρώτα 7:50) κι η ενέργειά του στην άμυνα κυρίως του χάρισε δύο φορές άλλο τόσο χρόνο (6π. με 2/3δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 2ρ., 1κοψ., 1λ. σε 21:09).