Το ματς της χρονιάς: Η Φενέρ “σκότωσε” την ΤΣΣΚΑ με καλάθι ακριβώς με τη λήξη! (VIDEO)

2017-11-17T20:25:17+00:00 2017-11-17T21:29:16+00:00.

17/Nov/17 20:25

Στο κορυφαίο παιχνίδι της φετινής σεζόν η Φενέρμπαχτσε απέδρασε με θριαμβευτικό τρόπο από την έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (95-93) χάρη σε καλάθι του Νικόλο Μέλι ακριβώς με τη λήξη!

Ο Ιταλός φόργουορντ ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής αφού το δικό του… σκαμπίλι στη μπάλα χάρισε τη νίκη στην Φενέρμπαχτσε! Με αυτό τον τρόπο ο Μέλι (11π) έκλεψε λίγο από τη δόξα του απίστευτου Βέσελι ο οποίος πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους!

Πολύ καλός ήταν και ο Κώστας Σλούκας που άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 9 ασίστ.

Για λογαριασμό της ΤΣΣΚΑ ο Χάινς είχε Χάινς είχε 17 πόντους, ο Σέρχι 20 πόντους και ο Νάντο Ντε Κολό 18 πόντους και 6 ασίστ!

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τους Τόμπσον, Γκούντουριτς και Βέσελι να κυριαρχούν στις δύο πλευρές του παρκέ εξασφάλισε προβάδισμα (21-12) έπειτα από καλάθι του Αμερικάνου σέντερ. Ο Δημήτρης Ιτούδης κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ για να “αφυπνίσει” τους παίκτες του αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε. Παρά τις προσπάθειες του Χίγκινς (8π), η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά (10/14 δίποντα) και απόλυτα φυσιολογικά “έκλεισε” το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-19.

Η ΤΣΣΚΑ έμοιαζε αγνώριστη σε σχέση με την ομάδα που είχαμε απολαύσει τις προηγούμενες αγωνιστικές! Τα 9 λάθη έδωσαν εύκολους πόντους στους φιλοξενούμενους και ο ασταμάτητος Βέσελι μετρούσε ήδη 17 πόντους για να στείλει τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (39-21) στο 15′.

Η αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ

Αυτό αυτό το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο η εικόνα άλλαξε. Η μία καλή άμυνα διαδεχόταν την άλλη, ο Σέρχι έδωσε γρήγορο ρυθμό στην επίθεση των Ρώσων και με τον Κάιλ Χάινς να προσφέρει άφθονο θέαμα ο δείκτης το σκορ ανέβηκε στο 37-46. Αντιθέτως, η Φενέρ έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 2 λεπτά με αποτέλεσμα να χαραμίσει μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα ό,τι έχτιζε για ένα ολόκληρο ημίχρονο (41-46).

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Ιτούδη κυριάρχησαν και με τους Ντε Κολό – Κλάιμπερν να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες ολοκλήρωσαν την αντεπίθεση τους για το 57-53. To παιχνίδι είχε πλέον αποκτήσει όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι ανάμεσα στις δύο τελευταίες πρωταθλήτριες Ευρώπης. Το τρίποντο του Σλούκα έφερε μπροστά τη Φενέρ (61-59), πριν ο Ντε Κολό απαντήσει με πολύ δύσκολη προσπάθεια για το 63-61.

Άντεξε και… απέδρασε η Φενέρ!

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι ο ρυθμός ήταν δαιμονιώδης και τα τρία διαδοχικά τρίποντα από τους Σλούκα, Ντε Κολό και Μέλι διαμόρφωσαν το 69-69. Ο Ιταλός φόργουορντ “αφυπνίστηκε” όταν έπρεπε και με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών έβαλε μπροστά τη Φενέρ (78-75) με περίπου 3.30 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

H ΤΣΣΚΑ αντιθέτως έδειξε να μένει από “καθαρό” μυαλό με τον Χίγκινς να σπαταλάει δύο κατοχές και το άψογο πικ εν ρολ των Σλούκα-Βέσελι να διαμορφώνει το 82-75 με 1.40′ στο ρολόι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με πολύ γρήγορο 4-0 (82-79), πριν το λάθος στην επαναφορά από τον Ουόναμεϊκερ δώσε εκ νέου τη κατοχή στους αντιπάλους που είχαν στη διάθεση τους 25″ για να ισοφαρίσουν, να μειώσουν ή ακόμα και να προσπεράσουν!

Τελικά έγινε το τρίτο με τους Τούρκους να… αυτοκτονούν αφού ο Μέλι έκανε φάουλ στον Σέρχι και εκείνος ευστόχησε την ίδια στιγμή για τρεις! Η ΤΣΣΚΑ πήρε ανέλπιστα το προβάδισμα (83-82) και πλέον ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ για να οργανώσει την πιο κρίσιμη επίθεση της ομάδας του.

Ο Ουόναμεϊκερ κέρδισε βολές σε προσπάθεια για ντράβι, ευστόχησε στη μία και σε συνδυασμό με το άστοχο μπάζερ μπίτερ του Σέρχι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (83-83)!

Παράταση και… ήρωας Μέλι!

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα το έξτρα πεντάλεπτο και με τον Γιαν Βέσελι να έχει σημειώσει εδώ και ώρα ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους πήρε προβάδισμα νίκης (81-96) περίπου 2.30′ πριν το τέλος. Ο Τσέχος σέντερ σκόραρε με κάθε τρόπο αλλά το ίδιο ίσχυε και για τον Νάντο Ντε Κολό που με περίτεχνη ενέργεια διαμόρφωσε το 91-93!

Ο Γάλλος γκαρντ ζήτησε εκ νέου τη μπάλα για την καθοριστική κατοχή με 33″ στο ρολόι και δικαιώθηκε αφού “χόρεψε” την αντίπαλη άμυνα για το 93-93.

O ήρωας της τελευταίας στιγμής ήταν τελικά ο Νικόλο Μέλι! Ο Ουόναμεϊκερ αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις, το παιχνίδι έδειχνε πως θα οδηγηθεί σε ακόμα μία παράταση αλλά ο Ιταλός με απίθανο φόλοου χάρισε μία σπουδαία νίκη στη Φενέρ με 95-93!

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-46, 63-61, 83-83, 93-95

Παίκτης-κλειδί: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Νικόλο Μέλι! Ο Ιταλός φόργουορντ πέτυχε 11 πόντους αλλά όλοι θα θυμούνται πως ήταν αυτός που “σκαμπίλισε” τη μπάλα ακριβώς με τη λήξη για να δώσει στην Φενέρ τη νίκη σε ένα επικό παιχνίδι.