Αρμάνι: Απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο και νίκη με ανατροπή!

2017-11-17T22:41:40+00:00 2017-11-17T23:49:57+00:00.

17/Nov/17 22:41

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε με 71-62 την Μπάμπεργκ χάρη σε ένα μοναδικό τέταρτο δεκάλεπτο όταν επικράτησε με 28-11 και πήρε ένα παιχνίδι που για 34 λεπτά έδειχνε να μην της ανήκει.

Η ιταλική ομάδα πέτυχε την τρίτη της νίκη και τη δεύτερη συνεχόμενη μετά το διπλό στη Βαλένθια, πιάνοντας στη βαθμολογία τους Γερμανούς που όπως γράψαμε στον πρόλογο φαινόταν πως θα κέρδιζαν δίκαια και ίσως, ίσως και εύκολα! Ένα σερί 19-0 των γηπεδούχων όμως τους άφησε στα κρύα του λουτρού.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του αγώνα:

Η Μπάμπεργκ έδειχνε πιο «φρέσκια» στο ξεκίνημα και με παίκτη-έκπληξη τον Νίκολιτς (6π.) κράτησε το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας το μπροστά με 16-13.

Αν και οι δύο ομάδες μας έχουν συνηθίσει σε υψηλότερα σκορ (ειδικά η Αρμάνι), η αστοχία τους για μεγάλο διάστημα περιόρισε την επιθετική τους επίδοση (25-25 στο 17’). Ειδικά οι γηπεδούχοι σούταραν με τραγικά ποσοστά στο ημίχρονο, 1/10 τρίποντα και 9/23 δίποντα. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας όμως ήταν αυτή που και πάλι έκλεισε καλύτερα την περίοδο με τον Μπράις Τέιλορ να πετυχαίνει τους επτά από τους δέκα τελευταίους πόντους και να ξεφεύγει με 35-27!

Όταν το δίδυμο Τζέρελς-Θίοντορ άρχισε να λειτουργεί κάπως καλύτερα, η Αρμάνι βρήκε πιο εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό πως σε 5′ πέτυχε 12 πόντους, περίπου όσους είχε σε κάθε ένα από τα προηγούμενα δεκάλεπτα (39-41)! Σε κάθε δράση όμως της Ολίμπια υπήρχε η αντίδραση της Μπάμπεργκ και τη σκυτάλη πήρε ο Ντόρελ Ράιτ με δύο τρίποντα στη σειρά (40-49), “κόβοντας” τη φόρα των Ιταλών που στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτο θυμήθηκαν τον κακό τους εαυτό.

Η εξέλιξη του αγώνα είχε μία φυσιολογική ροπή προς το +10 για τους Γερμανούς που δεν άργησαν να το πιάσουν, 46-57 στο 33′, κρατώντας πάντα μία σκληρή, δυναμική και αποτελεσματική αμυντική εικόνα. Δεν ήρθε όμως και το τέλος για την Αρμάνι τόσο νωρίς. Με ένα σερί 10-0 σε μόλις δύο λεπτά με το πρώτο καλάθι του Καλνιέτις (μετά 0/5 άστοχα), η Αρμάνι γύρισε και γύρισε για τα καλά αφού αμέσως μετά πέρασε μπροστά (58-57).

Σαν σεληνιασμένος ο Μάντας Καλνιέτις συνέχισε το κρεσέντο του με άλλους πέντε πόντους και το σερί της Αρμάνι έφτασε στο 19-0 σε πέντε λεπτά, με την Μπάμπεργκ να τα γκρεμίζει όλα ή καλύτερα να την γκρεμίζει η γηπεδούχος. Ένα τρίποντο που πέτυχε ο Κέρτις Τζέρελς στο 38.30” (68-59) ήταν αυτό που σφράγισε τη νίκη για την Αρμάνι…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Μάντας Καλνιέτις πήγε να χτίσει… οικοδομή με τα τούβλα που πετούσε αλλά ως δια μαγείας πέτυχε δέκα πόντους πάνω στο ξέσπασμα της Αρμάνι και ουσιαστικά άλλαξε για τα καλά τη ροή του αγώνα.

Που κρίθηκε:

Δεν θέλει και συζήτηση πως τα πάντα κρίθηκαν στο διάστημα μεταξύ 32′ και 37′, όταν η Αρμάνι έκανε το σερί 19-0 και εκεί γύρισε το παιχνίδι και ταυτόχρονα το “κλείδωσε” υπέρ της.

Δεκάλεπτα 13-16, 14-19, 16-16, 28-11:

Διαιτητές: Ρίζικ, Πέρεθ-Πιθάρο, Μπαουμάνις