2017-11-23T22:40:24+00:00 2017-11-23T23:03:59+00:00.

Lefteris Moutis

23/Nov/17 22:40

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÁÑÌÁÍÉ ÌÉËÁÍÏ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ARMANI MILANO - OLYMPIAKOS / ÌÁÊËÉÍ / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Τεράστιο “διπλό” πήρε ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο (86-85) με τον ΜακΛιν να “σαρώνει” παίζοντας και για τον Μιλουτίνοφ που χρεώθηκε πολύ γρήγορα με φάουλ.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας παίρνοντας το τρίτο του “διπλό” στη φετινή Ευρωλίγκα απέναντι σε μια ομάδα που του έβαλε δύσκολα. Ο ΜακΛιν ήταν σε εξαιρετική βραδιά στην καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ενώ πολύ καλοι ήταν και οι Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς και Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός είχε τεράστιο πρόβλημα με τα επιθετικά ριμπάουντ της Μιλάνο, αλλά… σώθηκε χάρη στο άστοχο σουτ του Τζέρελς στο τελευταίο δευτερόλεπτο, το οποίο ήταν υπό κακές προϋποθέσεις. Προηγουμένως ο Παπανικολάου είχε 0/2 βολές στα 15”, όταν και έχασε την ευκαιρία να δώσει μεγαλύτερο “μαξιλαράκι ασφαλείας” στους Πειραιώτες, αλλά στην τελευταία άμυνα απέναντι στον Τζέρελς πήρε το αίμα του πίσω.

Διαβάστε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Μεγάλη ζημιά στη ρακέτα για τον Ολυμπιακό

Πολύ… άσχημα ξεκίνησε ο αγώνας για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Νίκολα Μιλουτίνοφ χρεώθηκε με δυο φάουλ στα πρώτα τρία λεπτά, αντικαταστάθηκε από τον Γιώργο Μπόγρη και η ζημιά στη ρακέτα συνεχίστηκε.

Η Αρμάνι Μιλάνο κυριάρχησε στα ριμπάουντ, αλλά οι Πειραιώτες χάρη στον οίστρο του Μπράιαν Ρόμπερτς που πέτυχε τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας του, πήραν προβάδισμα (9-14, 6′).

Ωστόσο, οι Ιταλοί με πρωταγωνιστή τον Τζέφερσον κοντά στο καλάθι κέρδισαν όλες τις προσωπικές μονομαχίες και βρίσκοντας ρυθμό στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου έτρεξαν σερί 13-0 για το 21-14 (10′) με τον Θίοντορ να κάνει επίσης, αρκετή ζημιά στην περιφέρεια.

Πολλά χαμένα ριμπάουντ…

Με τον ΜακΛιν στη θέση του σέντερ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει τη φθορά από τα επιθετικά ριμπάουντ της Μιλάνο και τους πόντους κοντά στο καλάθι, αλλά δεν ήταν αρκετά αποτελεσματικός. Ο Τζέφερσον έδωσε τη σκυτάλη στους Ταρζέφσκι, Μ’Μπαγιέ και Γκουντάιτς κάνοντας τη διαφορά και αμυντικά, αφού ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να απειλήσει από τη ρακέτα πετυχαίνοντας μόνο τρία καλάθια από το ποστ.

Ρεσιτάλ Στρέλνιεκς

Το ματς ισορρόπησε με τον Παπανικολάου να βοηθά εκτελεστικά, τον Μάντζαρη να ανοίγει το δρόμο με τα μακρινά σουτ και τον Στρέλνιεκς να δίνει ρυθμό, πόντους και δημιουργία. Ο Λετονός ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας 9 συνεχόμενους πόντους, μοίρασε 4 ασίστ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός πήρε αβαντάζ επτά πόντων (35-41, 18′) χάρη στο κρεσέντο του Στρέλνιεκς και την καλή απόδοση του ΜακΛιν, αλλά το δίδυμο των Τζέρελς και Θίοντορ έφερε ισορροπία στο παιχνίδι καταφέρνοντας να μειώσει η Μιλάνο στο τέλος του ημιχρόνου σε 42-46. Η μεγάλη διαφορά ωστόσο, στα πρώτα 20 λεπτά ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων, οι οποίοι ανανέωσαν 10 επιθέσεις τους!

Ο Μιλουτίνοφ στον πάγκο και ο ΜακΛιν κυριαρχεί

Ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (είχε προλάβει να κάνει το τρίτο του μόλις μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο) και τέθηκε νοκ άουτ. Ο ΜακΛιν πήρε επ’ ώμου την κατάσταση και ήταν εξαιρετικός. Οι απώλειες του Ολυμπιακού αμυντικά στη ρακέτα ήταν μικρές, αλλά τη μεγάλη διαφορά ο ΜακΛιν την έκανε επιθετικά. Πέτυχε οκτώ πόντους στην τρίτη περίοδο και άλλαξε άρδην τη ροή του αγώνα με σουτ μέσης απόστασης και διεισδύσεις.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (53-63, 28′) και η Μιλάνο προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ με διαφορετικό τρόπο από ο,τι μέχρι πρότινος. Ο Μίτσοφ προσπαθούσε να απειλήσει με σουτ μέσης απόστασης και ο Θίοντορ με διεισδύσεις.

Ανατροπή και προβάδισμα για Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός ωστόσο, δεν είχε πολλές επιθετικές επιλογές πέρα από τον ΜακΛιν, καθώς ο Πρίντεζης δεν βρήκε αρκετούς χώρους δράσης, ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ μετά από μόλις 5:44(!) λεπτά συμμετοχής και οι Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς δεν είχαν συμπαραστάτες και συνέχεια (64-70, 32′).

Το σκηνικό διαφοροποιήθηκε μόλις άρχισε να εκμεταλλεύεται και πάλι τους ψηλούς της η Μιλάνο. Τη ζημιά αυτή τη φορά έκανε ο Γκουντάιτις όντας ο πρωταγωνιστής στο 8-0 σερί που έφερε τη Μιλάνο για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από πολύ ώρα (72-70, 34′). Ο Λιθουανός πέτυχε δέκα πόντους σε διάστημα πέντε λεπτών κυριαρχώντας πλήρως στις δυο ρακέτες με τον Σφαιρόπουλο να αποφασίζει στα τελευταία λεπτά να χρησιμοποιήσει τον Πρίντεζη σε θέση σέντερ.

Πύργος ΜακΛιν κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για τέσσερα λεπτά και η Μιλάνο έμενε σταθερά μπροστά στο σκορ (79-77, 37′). Ο ΜακΛιν επανήλθε στο παρκέ και ο Παπανικολάου με πέντε πόντους και ο Τόμπσον με 2/2 βολές έφεραν ξανά τους Πειραιώτες μπροστά στο ματς (79-81, 37′).

Ο Γκουντάιτις ήταν εξαιρετικός τελειώνοντας τις φάσεις, ο Θίοντορ πέτυχε δυο κρίσιμα καλάθια, αλλά ο ΜακΛιν με δυο καλάθια μετά από εξαιρετικές κινήσεις πέτυχε πόντους για το 85-86 στα 46”, ενώ στην επόμενη άμυνα έκοψε τον Θίοντορ! Ο Γκουντάιτις έχασε το καλάθι και ο Παπανικολάου είχε 0/2 βολές, αλλά ο Τζέρελς έκανε κακό σουτ στο φινάλε και ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίο διπλό.