Η Φενέρ άντεξε κόντρα στη Χίμκι με “καυτό” Νάναλι και… clutch Ουόναμεϊκερ

2017-11-24T20:40:08+00:00 2017-11-24T20:40:08+00:00.

24/Nov/17 20:40

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι στα τελευταία λεπτά η Φενέρμπαχτσε άντεξε στην αντεπίθεση της Χίμκι και πήρε σημαντική νίκη με 71-67.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε τον Τζέιμς Νάναλι να βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ με 20 πόντους και ρεκόρ καριέρας στο σύστημα αξιολόγησης (27), την ώρα που οι Βέσελι (12π, 5ρ) και Ουόναμεϊκερ (16π, 6ρ, 5ασ) έδωσαν σπουδαίες λύσεις με τον τελευταίο μάλιστα να είναι ψύχραιμος στις καθοριστικές βολές.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν… φυσικά ο Σβεντ με 21 πόντους αλλά και 5/15 προσπάθειες, ενώ οι Άντσερσον (13π) και Μάρκοβιτς (11π) προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Φενέρμπαχτσε φρόντισε να δείξει από νωρίς τις διαθέσεις της και με “όπλα” την άψογη κυκλοφορία της μπάλας και την ευστοχία από την περιφέρεια (4/6 τρίποντα) ξέφυγε με 16-6 μόλις στο 5ο λεπτό. Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ δεν ανέκοψε τον ρυθμό των Τούρκων που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την αδράνεια της Χίμκι σε ριμπάουντ και άμυνα διαμορφώνοντας το 22-11 δια χειρός Ουόναμεϊκερ.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 24-15 με την έντονη αστοχία στα σουτ δύο πόντων (3/10) να είναι αυτή που “πλήγωσε” το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα.

Στα επόμενα λεπτά η εικόνα των φιλοξενούμενων άλλαξε προσωρινά αφού ο Στέφαν Μάρκοβιτς ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει ακόμα και στο -3 (26-23). Το ίδιο ωστόσο συνέβη και με τον Ντίξον που κλήθηκε να καλύψει το κενό του Σλούκα και τα κατάφερε περίφημα σε σκορ και οργάνωση για το 33-23.

Η Φενέρ μάλιστα αύξησε την πίεση της σε όλο το γήπεδο για να αναγκάσει άμεσα τους αντιπάλους της σε λάθος εξασφαλίζοντας για πρώτη φορά προβάδισμα με +14 (37-23), πριν πάει στα αποδυτήρια σε απόσταση… ασφαλείας (38-26).

Η ποιότητα του αγώνα δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο με την Χίμκι να “κολλάει” επιθετικά και τους γηπεδούχους να έχουν κάποια νεκρά διαστήματα τα οποία δεν τους στοίχισαν χάρη στα 7/15 τρίποντα!

Επιστροφή της Χίμκι και… ματσάρα στο τέλος!

Το μίνι ξέσπασμα της Φενέρμπαχτσε στην έναρξη της τρίτης περιόδου έστειλε τη διαφορά στο +15 (45-30) με τον Νάναλι (13π) να είναι ο πρώτος σκόρερ μέχρι αυτό το σημείο. Οι φωνές του Μπαρτζώκα “ξύπνησαν” τους παίκτες του που έτρεξαν μίνι σερί 7-0 (45-37), πριν ο Σβεντ φέρει ακόμα πιο κοντά την ομάδα του από τη γραμμή των βολών (48-42).

Οι Ρώσοι έδειξαν να πατούν καλύτερα και παρά το γεγονός πως βρέθηκαν εκ νέου στο -10 (58-48) βρήκαν πόντους από τους Μάρκοβιτς και Τοντόροβιτς (58-53) αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Το παιχνίδι είχε πλέον όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι με τα εκατέρωθεν καλάθια των Ουόναμεϊκερ και Τοντόροβιτς να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 64-62 και λίγες κατοχές μετά ο Μάρκοβιτς έβερε τη Χίμκι σε απόσταση αναπνοής (66-65).

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν δραματικό με τον Βέσελι να διαμορφώνει το 68-65 και τον Γκιλ να απαντάει άμεσα για το 68-67 με 48″ στο ρολόι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά αφού δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν επίθεση και αναγκάστηκαν να κάνουν φάουλ μόλις 16″ πριν τη λήξη.

Αυτό ωστόσο συνέβη σε προσπάθεια για τρεις πόντους! Με αυτό τον τρόπο ο Ουόναμεϊκερ εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις τρεις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 71-67 μιας και το τρίποντο του Σβεντ βρήκε σίδερο.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-26, 58-48, 71-67