Κριτική Ολυμπιακός: Το τσαγανό του μικρού, οι Double Pap και ο… ψυχρός Λετονός!

2017-11-30T22:41:27+00:00 2017-12-01T12:29:59+00:00.

30/Nov/17 22:41

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÂÁËÅÍÈÉÁ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / VALENCIA - OLYMPIAKOS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έκανε μια ακόμα πολύ σημαντική νίκη μακριά από το ΣΕΦ, παραμένει πρώτος στη βαθμολογία της Ευρωλίγκας και το Eurohoops εστιάζει στην προσωπική απόδοση του κάθε παίκτη ξεχωριστά.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Μια ομάδα για να μπορέσει να κερδίζει τόσα πολλά ματς, παρά τα προβλήματα απουσιών, πρέπει να είναι πάνω από όλα… ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης. Αυτό ισχύει για τον Ολυμπιακό του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη Βαλένθια. Το τσαγανό του Τολιόπουλου, οι Double Pap, ο MR διάρκεια των κόκκινων, ο MVP Παπανικολάου, ο “ψυχρός” Λετονός Γιάνις Στρέλνιεκς!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΩΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΕΡΙ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΤΟΥ

Τζαμέλ Μακλίν

Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε σχεδόν 7 λεπτά και πρόλαβε να πάρει τρία ριμπάουντ και να βάλει ένα καλάθι. Ο Αμερικανός επέστρεψε στο παρκέ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και χωρίς να σκοράρει πολύ (4 πόντους) βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε μια ακόμα σημαντική νίκη.

Βασίλης Τολιόπουλος

Ο μικρός με θράσος και τσαγανό συνέχισε την παράδοση να σκοράρει στο πρώτο σουτ που επιχειρεί. Πέτυχε 5 πόντους στις πρώτες δύο προσπάθειες και έδωσε επιθετικές λύσεις σε μια στιγμή που η ομάδα είχε κολλήσει. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν τον έριξε ξανά στο παρκέ στην διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Κώστας Παπανικολάου

Ο MVP του Ολυμπιακού! Τρομερή άμυνα, εξαιρετικός παντού και με σπουδαία ποσοστά. Στο πρώτο ημίχρονο δεν πήρε ριμπάουντ, δεν έκανε ασίστ, υπέπεσε σε τρία λάθη, αλλά έβαλε 8 πόντους με 3/3 σουτ! Συνήθως κάνει το αντίθετο, συμμετέχει σε όλους τους τομείς, αλλά δεν σκοράρει πολύ. Στο δεύτερο πήγε πιο αποτελεσματικά στα ριμπάουντ, συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και επέκτεινε την πολύ καλή επιθετική του βραδιά! Τελέιωσε το ματς με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα χαμένο σουτ και μοναδικό ψεγάδι τα 5 λάθη του.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟΥ “ΠΑΠ” ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ

Ιωάννης Παπαπέτρου

Στο πρώτο ημίχρονο δεν σκόραρε, αλλά έπαιξε πολλές καλές άμυνες και μοίρασε 3 ασίστ, που τις έκανε τέσσερις στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό είναι το ρεκόρ του στην ως τώρα καριέρα του στην Ευρωλίγκα. Κι αυτός, χωρίς να κάνει μεγάλα πράγματα στην επίθεση, πραγματοποίησε μια μεστή εμφάνιση με σημαντικά προσφορά σε “βρώμικες” δουλειές και σε πράγματα που δεν φαίνονται στα στατιστικά.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Ο Σέρβος μάτσαρε κυρίως με τον Πλάις. Κέρδισε μάχες, έχασε μάχες, αλλά δεν είχε την… επιθετικότητα που μας έχει συνηθίσει φέτος μέσα στη ρακέτα, στο θέμα του σκοραρίσματος. Στην άμυνα είχε θέμα απέναντι στον Γερμανό σέντερ και στο τρίτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να τελειώσει κάποιες φάσεις, παρότι ήταν φάσεις που συνήθως τις έχει. Σημασία έχει η νίκη και ο Ολυμπιακός την πήρε χωρίς να χρειαστεί υπερβάσεις από τον βασικό του σέντερ.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Πολλές ευθύνες έπεσαν πάνω στον Λετονό χωρίς Μάντζαρη (και Σπανούλη) και δεν μπήκε… ζεστά στο παιχνίδι για τα δικά του δεδομένα. Στο πρώτο ημίχρονο είχε 3 πόντους με 1/5 σουτ. Η αστοχία του επεκτάθηκε στην επανάληψη με την άμυνα της Βαλένθια να τον πιέζει πολύ. Με το σκορ στο 58-63, ο “ψυχρός” Γιάννης… απασφάλισε και έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο και αμέσως μετά ένα δίποντο, που “έκοψε τα πόδια” των αντιπάλων του! Στη μέτρια εκτελεστικά βραδιά του (4/11 και 1 ασίστ), ήταν ο παίκτης που ουσιαστικά λειτούργησε ως closer για την ομάδα του κι αυτό δείχνει την μεγάλη του αξία!

Γιώργος Πρίντεζης

Ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα τέσσερα λεπτά είχε 6 πόντους και 6 ριμπάουντ. Στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε ήδη κάνει νταμπλ – νταμπλ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο “Πρι” έβγαλε πολλή ενέργεια στο παρκέ, απλά δεν ήταν εύστοχος και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 6/18 σουτ. Το συνολικό κοντέρ έγραψε 12 πόντους με 14 ριμπάουντ και νέο ρεκόρ καριέρας στα “σκουπίδια”!

Μπράιαν Ρόμπερτς

Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα έγραψε 2 πόντους και 2 ασίστ, χωρίς λάθος και χωρίς ριμπάουντ. Έβαλε ένα σημαντικό στην “οικονομία” του αγώνα τρίποντο στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και σε σχεδόν 23 λεπτά συμμετοχής είχε 7 πόντους και 2 ασίστ. Η αλήθεια είναι πως στο τέλος, όταν η Βαλένθια πίεσε πολύ μήπως ανατρέψει την κατάσταση δεν είχε και τις καλύτερες δυνατές αντιδράσεις…

Κάιλ Γουίλτζερ

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος του έδωσε επτά λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και ο Καναδός ήταν αρκετά μαχητικός, σκοράροντας και ένα καλάθι με… επιμονή. Στην επανάληψη δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής.

Χόλις Τόμπσον

Ξεκίνησε στο βασικό σχήμα, έβαλε ένα τρίποντο, αλλά για μια ακόμα φορά δεν πήρε πολλά σουτ και δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως πολλές φορές τον μάρκαρε ο πιο κοντός και λιγότερο δυνατός Έρικ Γκριν. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε δύο φάσεις για να… δείξει το επιθετικό του ταλέντο. Η σούμα του ήταν 7 πόντοι με 2/7 σουτ, δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα κλέψιμο.