Επιτέλους νίκη για Εφές με τρομερή ανατροπή! (vids)

2017-12-29T20:11:12+00:00 2017-12-29T21:48:18+00:00.

29/Dec/17 20:11

Χάρη σε μία μεγάλη ανατροπή από το -15, η Αναντολού Εφές πήρε μία σημαντική νίκη στην έδρα της κόντρα στην Μπάμπεργκ με 69-58!

Οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικοί για τρία δεκάλεπτα, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν βγάζοντας ψυχή στην τελευταία περίοδο και με τους Μπράουν-ΜακΚόλουμ να κάνουν την διαφορά έκαναν την ανατροπή και πήραν την νίκη.

Η Εφές μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες κέρδισε και έχει πλέον ρεκόρ 4-11, ενώ η Μπάμπεργκ γνώρισε την τρίτη σερί της ήττα και “έπεσε” στο 6-9.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ.

Το παιχνίδι

Πολύ καλά μπήκε στο ξεκίνημα του αγώνα η Εφές και με τον Σιμόν να έχει 3 πόντους και 1 ασίστ, προηγήθηκε από νωρίς με 10-6 (στο 4′). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους (15-11 στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με σερί 7-0 της Μπάμπεργκ και σκορ 18-15.

Στην δεύτερη περίοδο στην Τουρκία, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της στο ματς και πήρε προβάδισμα 9 πόντων (28-19 στο 14′) για πρώτη φορά. Η Εφές με καλάθι του Στίματς μείωσε σε 35-30, όμως ο Λο με τρίποντο ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 8 πόντους (33-25 στο 17′). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-29.

Τρομερή Εφές και… ανατροπή!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, δεν είχε μεγάλες διαφορές από το πρώτο, καθώς η γερμανική ομάδα ξεκίνησε με σερί 6-0 και ανέβασε τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +15 (44-29 στο 24′). Ο ΜακΚόλουμ (13π.) απάντησε με 2 συνεχόμενα τρίποντα και μείωσε γρήγορα σε 44-35 (στο 25′). Η Μπάμπεργκ κατούσε το προβάδισμα(48-42 στο 28′) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 48-44.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με, την Εφές να “τρέχει” γρήγορο σερί 7-0 και να προηγείται μετά από πολύ ώρα (51-48 στο 32′). Με ένα ακόμα τρίποντο του ΜακΚόλουμ και το σερί να φτάνει στο 15-2, η Εφές προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 9 πόντους (59-50 στο 35′) και ήταν κοντά στην νίκη. 2 λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί με την διαφορά να έχει “εκτοξευτεί” στο +14 (67-55) και το σερί να είναι πλέον 23-7! Τελικά οι γηπεδούχοι νίκησαν στο φινάλε με 69-58.

Παίκτης-κλειδί:
Ο ΜακΚόλουμ ήταν εξαιρετικός σημειώνοντας 19 πόντους με 5/7 τρίποντα και 3 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μπράουν με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Επίσης ο Ντάνστον έκανε την διαφορά στο παρκέ, πραγματοποιώντας double double με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 τάπες. Ενώ και ο Σιμόν βοήθησε πολύ με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όπου η ομάδα του Εργκίν Αταμάν “έτρεξε” σερί 15-2 και γύρισε τελείως το ματς. Σε εκείνο το σημείο τα “πόδια των Γερμανών κόπηκαν” και το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 29-38, 44-48, 69-58